Производството на мляко в държавите-членки на Европейския съюз е надхвърлило с 15,5 млн. тона потреблението му през 2015 г., заяви директорът на Международната мрежа за сравняване на стопанствата Торстен Хеме по време на 17-тата Млечна конференция на организацията, която се проведе в белгийския град Гент, съобщи електронното издание DairyNews. От големите производители, в които също има излишък на мляко, са Нова Зеландия с 22,8 млн. тона, САЩ с 3,3 млн. тона и Австралия с 2,2 млн. тона. Най-голямата страна, изпитваща недостиг на произвежданото мляко, е Китай с 6,5 млн. тона, докато в Русия този дефицит е намалял до 4,2 млн. тона, сочат данни на организацията.
За последните 27 месеца пък млечните продукти са поевтинели с 61% в световен мащаб, подчерта Хеме, като се позова на изчислявания от организация ценови индикатор, отразяващ промените в цените на сухото обезмаслено мляко и маслото ( с тежест от 35%), сиренето и суроватката (45%) и сухото пълномаслено мляко (20%). Това е най-продължителното и силно поевтиняване за последните 10 години, а последният ценови връх бе достигнат през февруари 2014 г.
По данни на Хеме световната търговия с мляко също се е свила през 2015 г. спрямо 2014 г. в количествено изражение, като спадът е с 3,1% до 52,6 млн. тона. Той подчерта, че това е първото понижение от 2006 г. насам. Най-големите износители през миналата година са били Нова Зеландия, Холандия, Франция, Германия и Беларус, а най-много мляко са внесли Китай, Русия, Италия, Алжир и Мексико.