Да се поощри и гарантира максимална публичност при дърводобива в държавните гори и да се гарантира законната търговия с дървен материал, предлагат от природозащитната организация WWF. В становища, изпратени до Изпълнителната агенция по горите (ИАГ), те настояват за законови промени. Поводът е новата процедура, предвидена да се въведе с промени в две наредби към Закона за горите – за възлагане изпълнението на дейности в горските територии държавна и общинска собственост и за контрола и опазването на горските територии.
Целта е да се ограничат нарушенията на еврорегламент 995 за противодействие на незаконния дърводобив, тъй като според доклад на Европейската комисия от 18 януари той не се прилага ефективно в повечето страни от ЕС.
Най-съществените изменения и допълнения, за които настояват експертите на организацията, са:
– задължително издаване в електронен вид на всички документи, необходими за превоза и преработването на дървесина чрез обща електронна система;
– поставяне на ограничения във времетраенето на превозните билети за малки разстояния;
– служителят, издаващ превозен билет за транспортиране на дървесина от временен склад, да се уверява и да носи отговорност за законния й произход;
– гарантиране на публичността на контролната дейност на отделните стопанства;
– прецизиране на маркирането на определените за сеч дървета чрез изискване за ясно отбелязване на номерата на контролната горска марка.
„Прикриването на реално добитите обеми дървесина и липсата на ясни правила за видимост и наличие на номер на марката върху дърветата за сеч са двата най-масови начина за кражби от горите в момента. Така например чрез поставянето на отпечатък от фалшива марка, която наподобява по форма или размер контролната горска марка, за сеч се обозначават много повече от позволените дървета и не съществува механизъм, по който да се регистрира нарушението“ – предупреждава инж. Александър Дунчев.