През последните 3 години Европа е била водеща в инвестициите в млекопреработвателния бранш, като след 2012 г. в преработката на сухи млечни продукти са били вложени 4,4 млрд. евро, заяви Вероник Пиле, началник на икономическия отдел във френския Национален междубраншови център за млечните стопанства, цитирана от електронното издание AgriLand. Една четвърт от посочената сума е била инвестирана в съоръжения за преработка на суроватка, а 50% - за сушени продукти, уточни Пиле. По нейни данни най-големи са били инвестициите в Ирландия, Холандия, Дания и западната част на Франция. По думите й за същия период Нова Зеландия е инвестирала 1,7 млрд. евро в оборудване за млекопреработка.
Според експерта Европа произвежда 29% от цялото мляко в света, но най-голям производител остава Азия с 38%. Австралия и Нова Зеландия произвеждат едва 4% от млякото в света, но са в основата на формирането на световните цени на продукта.
От цялото произвеждано мляко в света едва 9%, или 71 млн. тона, се търгува на международните пазари. От това количество 27% се осигуряват от Нова Зеландия, 25% от Европа и 13% от САЩ. При положение, че търгуваните количества са сравнително малки, свиването на вноса за два от основните световни пазари – Русия и Китай – оказва значително влияние върху цените в световен мащаб. „Дори и слабо разбалансиране на търсенето и предлагането може да даде голямо отражение върху стопанствата в този сектор”, смята Пиле. През 2015 г. световната търговия с мляко е останала на нивото от предишната година, макар само няколко години по-рано предвижданията да са били за постоянен растеж, изтъква тя.