Ландшафтният архитект Христо Ангелов от София бе определен за победител в конкурса за постоянно лого на Седмица на гората. Подгласници на победителя са Мариела Шахънова и Йоанна Бобева. Спечелилият проект, който представлява стилизиран образ на гора, бе избран от седемчленно жури сред предложените над 300 идейни проекта, съобщиха от пресцентъра на министерството на земеделието и храните. В журито бяха представени Изпълнителна агенция по горите, министерството, списание „Гора” и неправителственият горски сектор.
„Закриваме една от най-успешните седмици на гората, когато се опитахме празникът да достигне до повече и до по-млади хора”, заяви заместник-министърът на земеделието и храните доц. Георги Костов по време на провелия се вчера „Празник в гората” в Природен парк Витоша. Той посочи, че времето през цялата седмица е било много благосклонно и залесяването навсякъде е минало при хубаво време, а сега се очакват дъждове, което ще благоприятства развитието на младите фиданки.
Витоша пази стари традиции в залесяването и се радвам, че днес имаме възможност да се обърнем към младите хора и заедно да възпитаваме любов и отношение към природата, заяви доц. Костов. Тези гори, които виждаме днес в гората тук, в по-голямата си част са били създадени през 30-40 г., в първите години след като е започнало отбелязването на Седмица на гората, добави той.
Това, което ние, лесовъдите, правим, трябва да е винаги с мисъл за бъдещето и да не забравяме, че седмицата на гората е една, а грижата за нея продължава приз всичките 52 седмици на годината, подчерта заместник-министърът. А тези деца, които днес са тук ще имат възможност чрез игра да опознаят по-добре гората и да научат повече за нея и за това как тя се обгрижва и стопанисва, изтъкна той. Доц. Костов изрази надежда те винаги да носят гората в сърцата си и да се научат да уважават повече природата.
Децата, които участваха в празника, играха и се забавляваха, като лесовъди и служители от природен парк „Витоша” и Регионална дирекция по горите – София им показаха основните инструменти, с които боравят горските, когато измерват ширината и височината на дърветата и определят кои дървета са здрави и устойчиви. Получиха нови знания да разпознават клонки, листа, плодове на дърветата и горските треви и научиха повече за горските обитатели. На посетителите в празника в гората беше дадена възможност да участват в залесяване в гората или да вземат безплатно фиданки на горски дървета, които да засадят.
Националната инициатива бе заключителното събитие от Седмицата на гората 2016 и се проведе по едно и също време в 18 населени места в страната на територията на природните паркове и регионални дирекции по горите. Празник имаше още в природен парк „Врачански Балкан”, природен парк „Българка” – в Габрово, в парк „Дружба” във Велико Търново, парк „Беласица” – Петрич, парк „Ловен дом” - Благоевград, парк „Златни пясъци” – Варна, парк „Персина” – Белене, природозащитен център „Ломовете” - с. Нисово, Русенско, местността „Кирилова поляна” в природен парк „Рилски манастир” до град рила, в Детски кът „Кълвача” в местността Карандила в парк „Сините камъни” в Сливен, на местността „Петрова нива” в природен парк „Странджа” до Малко Търново, в парк „Шуменско плато”, в парк „Простор” в Кърджали, в град Велинград в Техникума по горско стопанство „Христо Ботев”, в парк „Лаута” в Пловдив, в местността „Амзово” в Смолян и в парка „Аязмото” в Стара Загора.