Дълбочината на кризата в селското стопанство излезе на преден план през тази седмица в Страсбург, след като френски евродепутат обяви, че 600 фермери в родината му са сложили край на живота си заради състоянието в отрасъла и принудителните фалити. Законодателите почетоха паметта на загиналите с минута мълчание, съобщи електронното издание AgriLand. На заседанието на Комисията за селското стопанство в Европейския парламент в понеделник ирландският евродепутат Меърийд МакГинис заяви, че „има нещо много гнило в днешното ни общество, щом тези, които произвеждат храна, са толкова отчаяни за своите ферми, че се самоубиват”.
„Наистина трябва да се запитаме в какво положение се намираме, след като трябва да се храним 3 пъти дневно, а онези, които произвеждат тази храна, са толкова отчаяни”, посочи МакГинис. Нещо повече, настоящият спад в цените на селскостопанската продукция е дълбок и дава съвсем слаби признаци за отслабване, добави тя.
Мнозина евродепутати приветстваха признанието на европейския комисар за земеделието и развитието на селските райони Фил Хоугън, че селскостопанския сектор в ЕС изпитва „дълбока и силна криза, която в краткосрочен аспект показва малко признаци на подобрение”. Известно е обаче, че Хоугън не подкрепя повишаването на цените за интервенция при млякото. За сметка на това еврокомисарят проучва възможностите за доброволни мерки за контрол върху предлагането.
От парламентарната комисия призоваха Европейската комисия да премине към действия в подкрепа на фермерите в ЕС да се справят с понижаващите се цени на тяхната продукция. „Комисията трябва да използва всички средства, с които разполага, и да не се стеснява да предлага нови, дори ако те влекат след себе си промени в законодателството”, изтъкнаха евродепутатите.
Призивът за повече действия идва на фона на продължаващите колебания на пазара, макар че могат да се направи още, за да се гарантира, че фермерите получават справедлива възвращаемост за продукцията си, смята МакГинис. „Не само секторите на млечните продукти и свинското месо са изправени пред криза – производителите на зърно, плодове и зеленчуци също се мъчат. Повторих призива си за законодателни промени на ниво ЕС за борба с нечестните търговски практики във веригата за доставки на храни и помолих комисар Хоугън да придвижи въпроса за подобни действия с подкрепящите го комисари, за да се увеличат усилията за гарантиране на справедливост в хранителната верига.
Фермерските семейства са гръбнакът на нашата икономика и ние трябва да гарантираме, че политиката на ЕС подкрепя фермерите за осигуряване на жизнеспособност в производството на храни. Важно е фермерските семейства, които са подложени на силен натиск, да получат подкрепа и да не се чувстват самотни и изолирани заради положението, в което се намират”, категорична бе тя. Евродепутатът призова всеки, който се чувства напрегнат, да потърси помощ.