Подпомагането за земеделските производители в България през 2015г. надхвръля 3 милиарда лева, което е абсолютен рекорд за последните седем години. От тях 1,3 милиарда лева са изплатени само по старата програма за развитие на селските райони 2007 – 2013г. С тези думи министърът на земеделието и храните Десислава Танева се отчете за дейността на ведомството. По схемите за директни плащания в сектора са насочени1 милиард и 612 милиона лева, предоставени по различните схеми.
Останалите 91 млн. лева представляват държавни помощи, от които 50 млн. лева е ползваният и преотстъпен данък от земеделските производители.
41 млн. е отстъпката от акциза, предоставена чрез ваучерната система за горива. В общата сума на подкрепата влизат и около 40 млн. лева, разплатени по програма „Рибарство и аквакултури” за стария програмен период, уточни още Танева.
Министърът наблегна и на рекордния интерес по отношение на новата програма 2014-2020, като за първи път през тази година имаше реално състезание на земеделските производители, посочи още министърът. Кандидатите се състезаваха за бюджет от 347 млн. евро при обем от предложени проекти по различните направления от два до четири и половина пъти над предложените бюджети.
„През тази година стартирахме 4 мерки, 3 от които- за бизнеса. Така предоставихме ресурс от 285 млн. евро за инвестиции в материални активи, модернизиране на селските стопанства, инвестиции в стопанския сектор и създаването на нови стопанства от млади фермери”, подчерта министър Танева.
Подготвя се и първата нотификация по програмата, посочи от своя страна, заместник-министър Васил Грудев. Става въпрос за намаляване на таваните на подпомагането по различните мерки с цел да могат да бъдат подпомогнати повече и по-широк кръг производители.
Министър Танева посочи като косвен резултат от подпомагането ръста в износа на селскостопанска продукция, достигнал с 5,5%. „Имаме и положително външно-търговско салдо – около 735 млн. евро, което е съпоставимо и относително едно и също с предходната 2014 г.”, посочи министър Танева.
Министър Танева посочи, че предстои през следващата година да се довърши подготовката на Поземлен кодекс, като в работата по него ще се включат и резултатите от анализа на хидромелиоративната система на страната и това е едно от главните предизвикателства пред екипа на министерството.
Министърът посочи, че на довършителен етап е работата и по пакет от 3 закона по агрохранителната верига – изцяло нов закон за храните, закон за агрохранителната верига и закона за оценка на риска. Тя подчерта, че това ще спомогне за изпълнение на една от главните задачи да се гарантира ефективен контрол и спокойствие на потребителите, че консумират сигурни и безопасни храни.