Ако в градината мястото за садене на картофи е съвсем ограничено, пробвайте да ги отглеждате по метода на американския професор Джейкъб Митлайдър. Градинари, които са го направили, твърдят, че от 150 квадратни метра могат да бъдат събрани цели 700 килограма картофи! Най-голямата разлика в сравнение с традиционните методи е, че лехите се правят много тесни, а междуредията са много широки. Изчисления сочат, че при това положение лехите заемат една трета от цялата площ, но дават с 15% по-богата реколта.
Най-напред е необходимо да бъде избран добре участъкът, но който ще бъдат засадени картофите, и да бъде подготвен от есента, като се прекопае и се почисти от корените на бурените, съветват от електронното издание „Стопанство”. Ако почвата в градината е твърде плътна, преди прекопаването трябва да се разхвърля пясък, а при подходяща почва е най-добре заедно с прекопаването да се вложи прегоряла тор.
Рано напролет парцелът трябва да се раздели на лехи, като ширината им е до 45 сантиметра при всякаква дължина. Разстоянията между лехите да бъдат най-малко 60 сантиметра, а в идеалния вариант – около метър.
Наторяваме само тесните лехи, а след това ги прекопаваме, като разстоянията между редовете може изобщо да не се пипат – това значително облекчава работата. За по-лесно подхранване и поливане на растенията лехите се ограждат от двете страни с дъски с височина 10-15 сантиметра. Дупките за полагане на семето се разполагат шахматно на разстояние 30 сантиметра една от друга, като 8-10 сантиметра дълбочина е напълно достатъчна. Във всяка дупка се сипва по една лъжица биохумус.
По-нататък грижите за картофите са обичайните – редовно поливане и унищожаване на бурените и вредителите. Разрохкване и окопаване обаче не се налага, няма нужда и от полагането на мулч.
Важно е обаче да не се пропуснат сроковете за подхранване. Първото се прави при поява на кълновете, второто – при височина на зеленината от 10-15 сантиметра, а третото – преди цъфтежа. За целта проф. Митлайдър е използвал специални смеси. Първата се състои от 40 грама борна киселина и 5 килограма доломитово брашно, като на всеки метър от лехата се влагат по 100 грама. Втората се прави от 500 г. магнезиев сулфат, 600 грама нитрофоска, 1 400 грама амониева селитра, 1 100 грама калиев сулфат, 5 грама борна киселина и 5 грама молибденова киселина, а на всеки линеен метър се влагат по 50 грама от сместа.
Между другото, ако по краищата на лехите бъдат засадени други култури като моркови, лук, зеле, картофената реколта няма да пострада изобщо, убедени са от изданието.