През миналата година брутната добавена стойност на отрасъла „Селско, горско и рибно стопанство” е достигнал 3,722 млрд. лв., което е с 5,2% повече спрямо 2013 г. Според предварителни данни, през първите две тримесечия на 2015 г. този показател нараства с 5,1% и с 2,8% спрямо съответните тримесечия на предходната година. Данните са от Аграрния доклад за тази година, който правителството прие на днешното заседание, съобщиха от пресцентъра на МС.
Балансираното развитие в аграрния отрасъл и извеждането на интензивните сектори в приоритетите на държавата ще бъдат сред основните цели на министерството на земеделието през 2016 година, се посочва още в доклада 2015 година.
Секторите животновъдство, зеленчукопроизводство, трайни насаждения и биологично производство ще продължават да бъдат подпомагани чрез използване на възможностите по линия на директните плащания и програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г.
Целта е чрез европейско и национално финансирани ад бъдат подпомогнати и младите и дребни земеделски стопани за увеличаване на производството и навлизането им на пазара, чрез което да се увеличат и доходите в сектор „Земеделие”.
Друг приоритет е улесняването на достъпа на земеделските производители до пазарите, като късите вериги за доставки на храни ще бъдат стимулирани. За подобряване на пазарните позиции чрез европейско и национално финансиране ще бъде подпомагано и създаването на групи и организации на производители.
Освен мярката за общините в новата ПРСР местното развитие на селските райони ще се подкрепя и чрез бившия подход ЛИДЕР, наричан „Развитие, водено от общностите местно развитие (ЛИДЕР).
Докладът не подминава и негативните тенденции със спада в износа. През миналата година експортът на селскостопански стоки е намалял с 9% спрямо 2013 г., докато при вноса се отчита леко увеличение с 1,4 на сто.
Търговското салдо обаче остава положително и запазва високите си нива от предходните години – 1,6 млрд. щатски долара е общата търговия.
По предварителни данни през първото полугодие на 2015 г. салдото в търговията с аграрни стоки нараства с 29% на годишна база до 346,8 млн. долара, което означава, че износът ни превишава вноса с тези порценти.
Водещи групи продукти в структурата на селскостопанския износ на страната както през 2014 г., така и през първите шест месеца на 2015 г., остават зърнените култури, маслодайните семена, тютюнът и тютюневите изделия.
Данните от доклада показват още, че по схемите за директни плащания и националните доплащания за 2014 г. (без мерките от Ос 2 на ПРСР) към края на май 2015 г. са оторизирани средства в размер на 1,440 млрд. лева.
Към края на 2014 г. общо договорените публични средства по ПРСР 2007-2013 г. са в размер на 6,464 млрд. лв. (104,3% от бюджета на Програмата). Общо извършените плащания по ПРСР възлизат на близо 4,666 млрд. лв. (75,3% от бюджета), от които 4,429 млрд. лв. – към крайни бенефициенти, и 236,8 млн. лв. – по схемата за гаранционен фонд.
В подкрепа на земеделските производители в страната през 2014 г. са предоставени близо 192 млн. лева под формата на държавни помощи, в т. ч. 98,5 млн. лева са изплатени по схеми за държавни помощи от ДФ „Земеделие”, 50,4 млн. лева – чрез преотстъпване на корпоративен данък с цел инвестиции в земеделските стопанства, и 43,1 млн. лева – по схема за намалена акцизна ставка върху газьола, използван при първично селскостопанско производство, чрез система от ваучери за гориво.