Медът е сред най-древните средства за лекуване и остава широко достъпен продукт, който не изисква допълнителна обработка. Ползата от консумацията му е многократно потвърдена в практиката и в някои случаи той може напълно да замени лекарствата благодарение на уникалните си целебни свойства. Освен фруктозата и глюкозата медът съдържа множество полезни за здравето минерали – магнезий, желязо, калий, калций, натрий, хлор и сяра.
Нещо повече, медът е богат на витамини от групите B и C. Трябва да се отбележи, че концентрацията на тези полезни вещества в меда зависи пряко от качеството на цветния прашец и нектара, който са събирали пчелите.
Медът притежава противогъбични, антивирусни и антибактериални свойства, а използването му при изгаряния, рани и язви ускорява с пъти заздравяването на кожата. Той действа благотворно и на храносмилателните процеси, може да облекчи кашлицата, болките в гърлото и запушването на носа, благодарение на което е първо средство срещу простуда и вируси, облекчава възпаленията и поддържа имунитета на организма при редовна употреба. Освен това подобрява качествата на кръвта, контролирайки количеството на свободните радикали, задържа калция в организма, може да замени захарта ри болни от диабет от тип 2 заради наличието на фруктозата, помага на болните от анемия заради високото си съдържание на желязо (ако пчелите са събирали нектара си от елда) и увеличава издръжливостта при спортистите.
Специалистите препоръчват медът да се консумира във вида, в който е получен, и да не бъде подлаган на топлинна обработка, тъй като при температури над 40 градуса по Целзий всички полезни вещества в него се превръщат във вредни за организма токсини. От изданието съветват читателите си да купуват меда директно от производителите, тъй като продаваният в магазините понякога се подлага на обработка, която може да повлияе върху съдържанието на полезни съединения в него, съобщава електронното издание AgroNews.