Начало » Новини » Света

Европарламентът увеличава на 6,4 млн. евро помощта за България

Предстоящо
Синор.БГ / 29.09.2015 г.

Farmer.bg

България трябва да получи близо 6,4 млн. евро помощ от Фонд „Солидарност“ на ЕС за преодоляване на щетите от тежките наводнения през януари―февруари 2015 г. Предложението ще бъде гласувано от Европейския парламент на предстоящото пленарно заседание следващата седмица в Страсбург, съобщиха от пресцентъра на ЕП в България. Докладчикът Андрей Новаков (ЕНП) ще представи съдържанието на решението пред журналисти на 2 октомври (петък) от 14 часа в сградата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството в София (ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ № 17–19).

Как ще бъдат разпределени тези средства в България ще разясни зам.-министърът на регионалното развитие Деница Николова.

Пресконференцията ще е отворена за журналисти и граждани, като присъствието трябва да бъде потвърдено на epsofia@ep.europa.eu до 11 часа на 2 октомври.

Фонд „Солидарност“ ще покрие част от разходите, които България е направила, след като силен дъжд и предизвикани от него наводнения и свлачища причиниха сериозни щети на диги, комуникационни мрежи и пътища, както и на частни домове и обществени сгради. Особено засегнат бе югоизточният регион на страната.

Гърция също ще получи помощ в размер на 9,9 млн. евро е за щети, причинени от наводнения през февруари 2015 г. в два региона: Еврос (Източна Македония и Тракия) и Централна и Западна Гърция.

По искане на двете страни Европейската комисия вече е отпуснала 10% от предвидените средства за спешни възстановителни работи.

Следващи стъпки

Бюджетната комисия на Европейския парламент прие предложението на Европейската комисия за отпускането на помощта на свое заседание на 14 септември. Парламентът ще приеме окончателното решение на първата си сесия през октомври (от 5 до 8 октомври). Съветът на министрите на ЕС одобри помощта по-рано на 14 септември.

Европарламентът увеличава на 6,4 млн. евро помощта за България
7864
 

Последни материали
Виж
Полезни съвети
Есенно третиране на почвата срещу фитофтора
Заради натоварения туристически трафик и смъртния случай край Ябълково
Ограждат пореден път край Кюстендил срещу безстопанствени животни
Иззети са дългоцевни ловни оръжия, термоприцели, супресори и боеприпаси
Заловиха трима бракониери при 2 акции в национален парк само за ден
Приемът ще е 9-11 септември
Отворено е ново кандидатстване по схемите Училищен плод и Училищно мляко
Плащането ще е с редукция от 0,6%
Финансова помощ за свиневъдите: Подробности за втория транш
Реколтата, отчетена към септември 2025 г.
Статистиката отчете сривовете в овощарството за 2025 г.
Свързани материали
Виж
ЕК представи на евродепутатите проектоспоразумението
С Меркосур износът на земеделски стоки от ЕС ще нарасне до 50 процента, съобщи Еврокомисията
Евробарометър
Европейците призовават масово за сплотеност между държавите в ЕС
Подготовка за пленарната сесия през следващата седмица
Наситена програма на Европарламента още от 1 септември
Окончателно ЕП ще гласува доклада през септември
Евродепутатите настояват за увеличен бюджет на ОСП след 2027 г.
Популацията им в България е около и над хиляда
ЕП разхлабва мерките за защита на вълците
ЕП гласува резолюция за визията на МФР
Държавите членки трябва да внасят повече от 1% от БВП в бюджета на ЕС след 2027 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини