България е една от страните с най-богато биоразнообразие в Европа, затова е необходимо да се повиши информираността за извършване на по-аналитична и методологична оценка на екосистемите и техните услуги. Това съобщи зам. директорът на агенцията по горите инж. Красимир Каменов при представянето на проект „Гори и гористи местности – картиране и оценка на екосистемните услуги извън Натура 2000”, съфинансиран от финансовия механизъм на европейското икономическо пространство 2009-2014 (ФМ на ЕИП). Специфичните географски особености са способствали за развитие на биологичното разнообразие на видовете, природните местообитания и екосистемите. .
Преди да бъдат оценени ползите от природата и в частност от горските екосистеми, е необходимо те да бъдат картирани и оценени, като по този начин ще бъде разширена и интегрирана националната информационна система за биоразнообразието, което на практика е и една от целите на проекта.
Въвежда се по-интегриран подход на събиране и представяне на данни, който ще направи информацията публично достъпна и ще доведе до осъзнаване на важността на екосистемния подход сред обществеността.
Проектът стартира в началото на септември, като Изпълнителната агенция по горите е водещ бенефициент с партньори Регионална дирекция по горите - Кърджали и Норвежка горска група.
Основните цели на проекта са свързани с: картиране и оценка на горските екосистемни услуги в зоните извън Натура 2000 на територията на цялата страна; изпълнение на Цел 2 от Европейската стратегия за биоразнообразието 2020, а именно – запазване и възстановяване на екосистемите и на услугите и ползите, които предоставят; намаляване загубата на биологичното разнообразие и деградацията на екосистемните услуги.