Земеделският производител Боян Миланов обработва около 4 хиляди декара земя в землището на монтанското село Якимово. Преди 10 години заедно с брат си поемат бизнеса от техния баща, който е започнал да се занимава със земеделие от 1991 г. Днес в стопанството се отглеждат основно пшеница, царевица и слънчоглед. От четири години Миланов работи съвмество с „ПИОНЕР СЕМЕНА БЪЛГАРИЯ”. Върху 100 декара фермерът отглежда различни хибриди царевица и слънчоглед, като спазва стриктно агротехниката в производството. Пред Farmer.bg представи резултатите от тази дейност.
Г-н Миланов, как оценявате сътрудничеството си с „ПИОНЕР СЕМЕНА БЪЛГАРИЯ” и как се отразява на общия ви бизнес?
Изключително сме доволни от това сътрудничество, защото Pioneer® е световен лидер в своето производство, а продуктите им нямат конкуренция и осигуряват високи добиви, което е най-важното за един земеделски производител.
Без да звучи хвалебствено, но с техните хибриди ние открихме онова качество, което е потребно за развитието на стопанството. Това личи и от получената реколта от царевица и слънчоглед.
Миналата година при царевицата достигнахме рекордни резултати над тон - тон и 200 килограма от декар. Доволни сме и от слънчогледа, където добивите се движеха около 350 кг от декар.
Спазваме съответните агрономически мероприятия, като успоредно с това използваме и торовете на русенската фирма „КВС Агро България”, вносител на продуктите на YARA.
Как оценявате пшеничената реколта след жътвата?
При пшеницата ползваме основно български сортове, както и останалите колеги. Знаете, че „Пионер” не работят в тази област.
Тази година качеството на хлебното зърно е много по-високо от миналата година, но на този етап няма да продаваме, защото цените са ниски.
Предлагат ни по 280 лева за тон, с които не можем да покрием разходите си. Само рентите в региона са по 50 лева за декар.
Ще пробваме да изнасяме за Гърция, но на този етап срещаме трудности. Големите търговци държат всички канали и за нас като дребни производители е почти невъможно да пробием без прекупвачите.
Ако се обединим, бихме могли да участваме, но и тогава трябва да получим квота за износ, което пък зависи от други фирми по веригата.
Участвахте ли в протестната акция срещу монтирането на нивомерите?
Да, заедно с колегите от региона решихме да протестираме. Основната причина е, че с тези безумни изисквания се чудят как да ни съсипят.
Вместо държавата с нещо да помогне, непрекъснато ни товарят с непосилни задачи. Не мога да извадя 20 хиляди лева за нивомер и касов апарат. Ако някой се пита защо в България малкият и среден бизнес не върви, сам може да си отговори, защото примерът с нивомерите е показателен.
Кандидатствал ли сте за субсидии по програмата за селските райони?
Досега не съм. Но през април т.г. подадох проект по мярка 4,.1 за един комбайн. Ако разбира се, ме одобрят. Иначе имаме стара техника, с която засега си вършим работата.
Стопанството ни не е голямо – работим само ние с брат ми. Имаме два трактора и с тях се справяме на този етап. Дори не наемаме работна ръка.
На демонстрацията в Якимово беше представен и телескопичен товарач JCB, който сте купили от „Оптиком”. Как оценявате работата с тази машина?
Изключително съм доволен, защото с него върша всякаква работа в стопанството. Може би това е машината, която се използва най-често за всякакви товаро-разтоварителни дейности.
Преди се молех непрекъснато на този или онзи - давахме по 100 лева на камион за превоз на сено и други продукти. И вечно се съобразявахме с другите, защото и те имат работа за вършене. Докато сега няма проблем.
Затова ни е важно да инвестираме в техника, за да сме независими.
Интервюто взе: Екатерина Стоилова