Народната мъдрост препоръчва да не се чудим, а просто да оберем всички цветове на картофите. Но се забелязва, че при ранните сортове обирането на цвета предизвиква увеличаване на броя на грудките за сметка на техния размер – картофите са много, но за големите и пръстите на едната ръка са много, коментират от руското електронно издание „Стопанство”. Положителен ефект се наблюдава при обирането на цветовете при картофи със среден и късен срок на съзряване. Но и там не всичко е само благоприятно, тъй като се забелязва и намаляване на реколтата заради утъпкването на почвата с краката при извършването на процедурата, и обикновено ефектът се губи почти изцяло.
Учените настояват, че трябва да се оберат не всички цветове, а да оставим 25%, тъй като те дават възможност в гнездата да се оформят по-големи грудки.
Възниква обаче въпросът кога да бъдат обрани цветовете. Най-добрият резултат се получава при откъсването им преди разтварянето им, т. е. цветовете трябва да бъдат премахнати още на пъпки.
Можете да „поверите” задачата на цветовете и пъпките и на колорадския бръмбар. Той започва да гризе откъм върха на най-младите части, където се намират и цветовете. Но заиграването с този вредител е опасно – ако се разсеете, ще погълне и цялата листна маса. Затова е по-добре да напръскате още щом личинките се появят.
Добри резултати дава откъсването в основата на цветовете при сортовете с продължителен обилен цъфтеж, като изданието дава пример със сортовете Невски и Гатчински. След тази процедура при тях реколтата се увеличава с 3-4 килограма на всеки 10 квадратни метра. Така че остава да решите дали си струва да се занимавате с това.