Начало » Новини » Страната

846 хиляди кубика дървесина са пострадали от снеговете през март

Равносметка
Синор.БГ / 28.04.2015 г.

Обилните снеговалежи през март са причинили щети върху стотици декари гори, като само на територията на Южноцентралното държавно горско предприятие в Смолян са пострадали 846 хиляди кубика дървесина. Това заяви  Ботьо Арабаджиев, директор на предприятието, по време на инвентаризация в държавното горско стопанство край ардинското село Бял извор. Най-силно засегнатите от природното бедствие са територии в Кърджалийско - 13 380 хектара, а в област Смолян - близо 6 000 хектара. Приоритетно се работи в пострадалите стопанства, като е намалено ползването с 10% в останалите райони на предприятието. „60% от фонда, който подлежи на сеч на територията на предприятието, са засегнати от снега, като почистването от бедствието ще продължи  до края на месец август 2016 г.“, посочи Ботьо Арабаджиев.

Пострадалата дървесина трябва да бъде извозена, като до момента са усвоени 35 000 кубика дървесина, пострадала от снеголома.

По време на сечта на дървесината в засегнатите райони ще бъдат предприети засилени проверки и ще бъдат назначени още хора за опазването от бракониери.

Спрени са всички редовни сечи в стопанствата в Кърджалийско и три от стопанствата в Смолянско – ДГС „Златоград“, ДГС „Славейно“ и ДГС „Смилян“.

Инж. Арабаджиев заяви още, че по план тази година на територията на предприятието трябва да бъдат залесени 2 468 дка.

До момента са залесени 2000 дка, предстоят залесителни мероприятия да бъдат извършени във високопланинската част, където все още има сняг, най-вероятно залесяването в тези райони ще приключи до 15 май. 

846 хиляди кубика дървесина са пострадали от снеговете през март
4653
 

Последни материали
Виж
Цената е идентична с една от партидите на последния международен търг
Южна Корея закупи до 68 000 тона фуражна царевица в частна сделка
Оферти се приемат до 15 януари, доставката е от 26 януари до 24 февруари
Турция обяви международен търг за 210 000 тона фуражен ечемик
За година са иззети са 9 МПС, 25 каруци и 231 кубика дърва за огрев
В централна северна България отчитат слаба активност на набезите в горите
България се съгласи без дебат
Сделката с Меркосур: Как ЕС отвори евтиния внос и защо фермерите плащат цената
Превозвани с автобуси през Капитан Андреево и без нужните документи
Иззеха близо тон внасяни от Турция пилешко месо, овча и говежда лой
Заради техническата невъзможност за подаването им от 29 до 31 декември
Предлагат още 3 дни да се приемат заявления по интервенцията за култура в селата
Свързани материали
Виж
Над 600 домакинства са без ток, снежната покривка достига до метър
Западна Сърбия потъна под снега
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини