От началото на 2016 г. в Европейския съюз влиза в сила нова система на разрешителни за засаждането на нови лозя, чрез които ще бъде ограничено ежегодното разширяване на масивите с до 1% за отделните държави-членки, се посочва в съобщение, публикувано на специализирания портал на подкомисията за земеделие към Европейската комисия. Държавите-членки обаче ще имат право да налагат и по-силни ограничения на национално или регионално ниво като предпазна мярка, когато сметнат това за необходимо. От ЕК припомнят, че за новите разрешителни, които ще заменят досегашния преходен режим на права за засаждане на лозя, бе постигнато споразумение между страните-членки още през 2013 г. Впоследствие то бе одобрено от Европейския парламент и фиксирано в реформираната Обща селскостопанска политика.
Новите правила утвърждават начина, по който държавите-членки трябва да управляват на национално ниво системата за поименни безплатни разрешителни за засаждане на нови лозя, при които не се разрешава прехвърлянето на правата на трети лица. Те уточняват преминаването от настоящата система към новата и начинът за замяната на действащите права за засаждане с разрешителни. Запазените права, които не бъдат предоставени на производителите до края на 2015 г., няма да могат да бъдат използвани от началото на 2016 г.
Намеренията са новите правила да дадат възможност за по-голяма гъвкавост в рамките на бранша, за да може той да се възползва от нарастващото търсене на вина на световните пазари. Заключения в извършено наскоро проучване сочат, че въпреки ръста в количествата и стойността на износа на вино от ЕС за други държави и забележимото подобряване на състоянието на търговския баланс, след 2008 г. съюзът продължава да губи дял на световните пазари. Освен това очакванията са до 2025 г. общата консумация на вино в света да нараства, докато в ЕС като цяло тя ще намалява. Ако прогнозите се оправдаят, тези пазарни тенденции ще доведат в бъдеще до все по-голямата зависимост на винарския бранш в ЕС от износа.
„Новата система осигурява гъвкавост за европейския винарски бранш, позволявайки му постепенно увеличаване на продукцията с цел задоволяване на нарастващото търсене в световен мащаб. Същевременно държавите-членки ще могат да прилагат набор от предпазни мерки с цел избягване на евентуални рискове за обществото и околната среда в конкретни региони за производство на вино”, заяви европейският комисар за земеделието и развитието на селските райони Фил Хоугън.