Иван Валачев, „Учебник по пчеларство“, 1943 г.
Този преглед трябва да бъде извършен към началото на пролетта, след като времето се е затоплило и пчелите са започнали да излитат редовно на паша. Понеже при този преглед се разбутват целите гнезда, а има вече пило, той трябва да бъде извършван само в топлите часове на деня. При този преглед трябва да се изважда и преглежда всяка пита и трябва да се отговори на следните въпроси:
ИМА ЛИ МАЙКА И КАКВА Е ТЯ
Ако майката не може да се види, да се съди за нейните качества по състоянието на пилото. Когато не може да се намери майката и няма пило, това значи че семейството е осиротяло. На такова семейство веднага трябва да се даде нова майка или да се присъедини към друго семейство. Не се ли направи това, в такова семейство се появява една или повече търтовки и то непременно загива.
ИМА ЛИ ДОСТАТЪЧНО ХРАНА И КАКВА
През този сезон семейството трябва да разполага поне с 5-6 кг мед, а освен меда да има и поне една пита с прашец. Ако за попълване на запасите се наложи придаване на пита с мед, а няма такава, тогава може да се даде гъст захарен сироп. Недостигът от прашец пък може да бъде запълнен с прясно краве мляко, смесено с мед.
СЕМЕЙСТВОТО ПОКРИВА ЛИ ПОНЕ ТРИ ПИТИ
По-малочислените семейства не могат да се развият до медобера. Поради това те трябва да бъдат присъединени към други семейства. Най-добре е от две слаби семейства да се образува едно силно семейство.
КОЛКО И КАКВИ СА ПИТИТЕ
Старите и черни пити, ако са вече изпразнени трябва да бъдат заменени с нови. Ако ли пък съдържат още мед, да се прехвърлят по-към края, за да не снася майката в тях.
КАКВО Е РАЗПОЛОЖЕНИЕТО В ГНЕЗДОТО
По-новите и чисти пити трябва да бъдат към средата, за да може майката да снася в тях. Непосредствено до пилото трябва да има пити с празни килийки, по-навън пити с прашец, а най-навън пити с мед.
ЗДРАВИ ЛИ СА ПЧЕЛИТЕ
Ако има някакви признаци на болест (измряло пило, диария и др.), веднага трябва да бъдат потърсени причините за това. При съмнение трябва да се търси помощта на ветеринарен специалист, за да изяснят причините.
5 2След главния пролетен преглед, пчеларят трябва да се погрижи всяко пчелно семейство да притежава за медобера много възрастни работни пчели. Тази негова грижа се заключава в няколко основни дейности:
1. Затопляне на пилото
Първото условие да се развие пчелното семейство рано през пролетта е да се поддържа постоянна топлина в гнездото. Затова освен отстраняване на излишните пити, може да се използват и допълнителни затоплящи (изолиращи) материали.
2. Разширяване и подновяване на гнездото
Понеже през пролетта майката снася все по-усилено, поради което и площта с пилото се увеличава ежедневно, положението на гнездото не може да остане постоянна. Разширяването става постепенно, не изведнъж – по една, най-много две пити. Разширението се прави, когато всички пити и крайната дори са покрити от пчели. Едновременно с разширяването се прави и подновяване на старите пити. Това става при обилен нектар от природата и чрез последователно изграждане на 2,3 до 4 нови пити.
3. Обилна храна и вода
Ако при прегледите се установи, че храната е намаляла, трябва да се прибави пита с мед или гъст захарен сироп. Понеже през пролетта пчелите разходват много вода, при неблагоприятно за излитане време трябва да се поят в самия кошер.
4. Подбудително подхранване
То не зависи от наличната храна в кошера. Чрез този вид подхранване на пчелите се дава храна, която по състав наподобява природния нектар и ги подбужда към размножаване. Обаче, за да бъде резултатно подбудителното подхранване трябва да бъде направено своевременно. Извършено много рано то може да доведе до преждевременно развиване на семейството и предивременен разход на много храна. По-късното подхранване пък дава за медобера повеченевръстни пчели, които не могат да използват нектара. Поради това най-уместно е подбудителното подхранване да започва 45-50 дни преди настъпването на медобера. Този срок е достатъчен за да може семейството да си създаде за медобера много работни пчели.
Най-добрата подбудителна храна е чистият мед, разреден с вода (поравно), както и редкия захарен сироп (една част захар и две части вода). На едно пчелно семейство е достатъчно да се дава от подбудителната храна в продължение на две седмици по ½ литра през ден.
Важна препоръка от автора е следната:
Наскоро след пролетния преглед и преди главния пролетен преглед, преди още пчелите да са започнали да излитат редовно, кошерите трябва да бъдат настанени на бъдещите им места. Ако това настаняване се отложи за по-късно, когато пчелите са започнали да излитата редовно, те се връщат на първоначалните си места и се губят./fermera.bg