Български живи мъжки и женски телета до 300 кг. ще могат да бъдат изнасяни за клане и/или отглеждане за турския пазар. Това е глътка въздух за фермерите, които през последната година инвестирахо в месодайни породи. Това съобщи министърът на земеделието и храните Десислава Танева, припомняйки, че след посещението й в Турция, вчера се е състояла техническа среща за отваряне на пазара за износ на живи животни и други продукти за южната ни съседка. Министър Танева участва днес в среща в Министерския съвет, проведена с министър-председателя Бойко Борисов, изпълнителния директор на фонд „Земеделие“ Румен Порожанов, тютюнопроизводители и износители на животни.
Министър Танева обясни още, че дезинфекционните площадки по южната граница, срещу които възразява турската страна, ще бъдат премахнати, когато главните ветеринарни лекари на двете държави вземат решение за това. „Поехме ангажимент да облекчим транзита на камиони с плодове и зеленчуци за Европейския съюз, като съкратим времето за обработка и оптимизиране фитосанитарните такси, които се дължат съгласно европейското законодателство. Така след изпълнение на поетите ангажименти, българските производители и износители ще могат да изнасят продукцията си в Турция, след като дълго време нямаха такава възможност“, обясни Десислава Танева.
Вследствие на последователната работа от последните два месеца снощи бяха преведени средствата за националните доплащания на тютюнопроизводителите, обясни още министърът.
Близо 40 500 производители получиха плащанията си, като общият размер на изплатените средства е близо 105 млн. лева, съобщи министърът. Тя допълни, че най-важното в това подпомагане, е че ясно е откроен социалният елемент, който беше постигнат след дълги преговори. Потвърждение на това е по-високата ставка за по-дребните и социално уязвими производители. Редно е да се отчете приноса на всеки, който прие тази философия на подпомагане“, каза още министър Танева.
Премиите за референтното количество тютюн договорирано за периода 2007-2009 г. по сортови групи е както следва:
Басми - за количества до 1 тон ще получат допълнителни средства в размер на 3.09 лв./кг.; за количество от 1 до 2 тона доплащането - по 3 лв./кг, а над 2 тона – 2 лв./кг.;
Каба Кулак – ще получат премия по 1.58 лв./кг.;
Бърлей – по 1.15 лв./кг.;
Вирджиния – по 0.91 лв./кг.