Коалицията от неправителствени организации "За да остане природа в България" внася подписка с препоръки за промени в наредбата за инвентаризация на горските територии, които да бъдат включение в новия документ. Искането е подписано от 7 500 души от неправителствени и бизнес сдружения. На 15 декември се очаква да бъде готов проектът на новата наредба. От нея зависи как ще опазим горите в България като природен, културен, икономически и туристически ресурс. Природозащитните организации и експертите лесовъди приветстват нейното разработване.
Еколозите предлагат същода бъде ясно разграничен процесът на изработване и приемане на инвентаризацията от процеса на планирането в държавните гори. В наредбата трябва да бъдат добавени и зони с приоритетни функции като:
зони за поддържане на биологичното разнообразие извън Натура 2000 зоните,
защитните гори
зони за опазване на културното и историческо наследство и традициите на населението.
Задължително трябва да се избегне опасността областните планове за развитие на горските територии да се правят по механизма за подготовка на горскостопанските планове и програми. Според еколозите е важно да има утвърдена методика, по която да се извърши определянето на приоритетните функции на горските територии и според нея да се категоризират горските територии. Методиката трябва да дава възможност и за набелязване на режими за управление, поддържане на функциите и мониторинг на приоритетните функции на горските територии.
Проблематична е и частта по приемане на горскостопанските планове и програми, тъй като тя допуска приемането и заплащането им, преди да са отстранени големи недостатъци по отношение на таксацията, се казва в петицията. Предложенията на коалицията са да не се изплаща цялата сума, преди да е приет планът.
С новата наредба трябва да се реши проблемът с планирането на санитарните сечи. Не е достоверно да се прави прогнозирано провеждане на санитарни сечи при ненастъпили все още фитосанитарни проблеми.
Наредбата трябва да бъде допълнена с разпоредби, които задължават при планирането да се извършва предварителна оценка и съобразяване на всички дейности с природозащитното състояние на природните местообитания и видовете от приложенията на ЗБР (вкл. мъртва дървесина, гори във фаза на старост и др.), както при изготвянето на горскостопанските планове, така и при изготвяне на областните планове за развитие на горски територии, така че акцентът да не пада единствено върху дърводобива.