На 4-и ноември в „ Гранд хотел София ” ще се проведе конференция на тема „За по-добра социална защита в земеделието чрез ефективен социален диалог”. Организатори са Федерация на независимите синдикати от змеделието в партньорство със секторната работодателска организация Асоциация на земеделските производители, съобщиха от синдикалната организация. Форумът е заключително събитие на уникален европейски проект, реализиран през последната година с участието на синдикалната федерация, асоциацията на земеделските производители и още 9 партньорски организации от 9 европейски страни.
Специални гости на конференцията ще бъдат Крис Ботерман, президент на COPA_GEOPA, най- влиятелната земеделска организация в ЕС, който е и лидер на Белгийската работодателска организация БоренБонд, Арнд Спан, главен секретар на Европейска федерация на синдикатите от земеделието, храните и туризма EFFAT, председателят на работодателската организация във Финландия МТА. Очаква се присъствието на министрите на земеделието и на труда и социалната политика в България. В дискусиите ще вземе участие и вицепрезидента на КНСБ, представители на синдикални организации в земеделието от България, Белгия, Дания, Франция, Италия, Германия, Чехия, Словения, Чехия, Хърватия, Черна гора, Сърбия, Македония, както и НПО в земеделието от България и представители на заинтересованите институции от министерствата на земеделието и социалната политика, агенцията по приходите и осигурителния институт.
Форумът е от изключителна важност, защото за първи път в ЕС се поставя въпросът за връзката между доход и социалнa осигурeност в земеделието. Участниците ще обсъждат и обявят предложения за законодателни промени, както на национално, така и на ниво ЕС. Те са резултат от съвместната работа по проекта през изминалата година.
Проектът „Насърчаване на социалния диалог в сектор земеделие в новите страни членки за разработване на секторни социално-осигурителни схеми като инструмент за борба с несигурните работни места, бедността и социалното изключване на работещите в земеделието“ е принос към обществения дебат за предизвикателствата пред социално-осигурителните системи с фокус върху селското стопанство и необходимостта от ангажимент за социална солидарност в Европейския съюз. Секторните социално-осигурителни схеми са едно от възможните решения за борба с несигурните работни места, бедността и социалното изключване на работещите в земеделието.