Световният съвет за вятърна енергия (GWEC) и екологичната организация „Грийнпийс“ представиха поредното издание на световната годишна прогноза за производството на вятърна енергия, съобщиха от българския офис на „Грийнпийс“. Според доклада енергията от ветрогенератори може да достигне 2 хиляди гигавата до 2030 г., което съставлява 17-19% от световното потребление на електроенергия. До 2050 г. 25-30% от световната електроенергия може да бъде доставена от вятър.
Това производство ще намали въглеродните емисии с повече от 3 млрд. тона на година и би създало повече от 2 милиона нови работни места, се посочва в доклада.
„Вятърната енергия е най-евтината опция, когато се вземе предвид добавянето на нови мощности към мрежата в нарастващша брой пазари по света, като цените ще продължат да падат“, обясни и Стийв Сойер, директор на Световния съвет за вятърна енергия.
Енергийният сектор е отговорен за повече от 40% от всички емисии на въглероден двуокис, отделени при горенето на изкопаеми горива, и за около 25% от всички емисии парникови газове. Ако искаме да постигнем целите ни за климата, един от фокусите трябва да е върху енергийния сектор. Леснотата и скоростта, с които тези централи могат да достигнат повече пазари, правят вятърната енергия идеалната технология, която ще намали емисиите до нива, които биха попречили температурата в глобален мащаб да се увеличи с повече от 2 градуса спрямо прединдустриалните нива, сочат анализатори.
„До 2020 г. вятърната енергия може да спести повече от 1 млрд. тона въглероден диоксид отделен всяка година от горенето на изкопаеми горива, количество, равно на емисиите, които Германия и Италия взети заедно изхвърлят в атмосферата“, твърди Свен Таске, енергиен експерт в „Грийнпийс“, На световно ниво през миналата 2013 г. инсталираните нови вятърни мощности са достигнали 318 гигавата и се очаква секторът да се увеличи с още 45 гигавата през 2014 г.