Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
21.10.2014 г.

Има ли сметка да сеем рапица?

Тенденции

Тъкмо рапицата започна да се харесва на българските земеделци, икономически причини накараха интересът към нея през последните три години трайно да намалява. Площите у нас от 3 млн. дка през 2012 г. намаляха с близо 40%, стигайки миналата година до 1,7 млн. декара. Колко са засетите площи с маслодайната култура тази година - няма кой да каже. Според експертите от НАЗ площите са още по-малко и от миналата година, като в Южна България са драстично намалени поради есенното засушаване и страха на производителите от провал. По същите причини и фермерите в Добруджа не засяха планираните площи, защото времето не беше подходящо за сеитба на рапица - дъждовете там паднаха късно, в края на септември. Не на последно място причините за намаляване на площите с рапица са свитият пазар и ниската изкупна цена. Тази година културата беше търгувана за 620 лв./т в началото и накрая падна на 580 лв/т. За сравнение - миналата година изкупуването на рапица започна от 720 лв/т и стигна до 680 - 690 лв./т в края на кампанията. Намалението от 100 лв./т е значително и е достатъчен аргумент фермерите да загубят интерес към културата.


Тенденцията за намаляване на площите с рапица е характерна не само за България, но и за целия Европейски съюз. Културата беше най-предпочитана от маслодайните в Европа, защото от нея се произвеждат много неща - биодизел, хранително масло, храна за животните и др. Напоследък обаче тя загубва значението си по различни причини. Първо, отпадна изискването за 5% биодизел в горивото. Второ, културата е много пряко зависима от климатичните условия, които невинаги са подходящи. тъй като икономическите стимули се изместват към алтернативни култури, за които фермерите ще получават допълнителни субсидии. Такива са маслодайните култури соя, лен, грах и др. И фермерите вече предпочитат да ограничат площите с културата дотолкова, доколкото са им необходими за поддържане на сеитбооборота.


Според френската консултантска компания ODA общата площ, засята с рапица в ЕС, тази година може да падне с 5% в сравнение с миналогодишните площи, които бяха 6,310 милиона хектара. За Франция предвижданият процент на намаление дори е по-голям - 7, което е под средното за последните 5 години. По време на сеитбата на рапица изкупните цени вече бяха ниски и земеделските производители се опитват да разпределят своите рискове, като намалиха площите, заяви Фабиен Лагард от френския маслодаен съюз Cetiom./fermera.bg

Има ли сметка да сеем рапица?
11755
 

Последни материали
Виж
Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването
БАБХ откри огнище на шарка по овцете и козите в Хасковско
С предимство за класиране са намиращите се наблизо ферми без нарушения
Площите с условия за пашуване в парк Рила са наполовина на планираните
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Агнешки кебапчета
Изключение се очаква при скъпата царевица след значимо разширяване на площите
Сушата натиска прогнозите за реколтата от зърно в Турция
Въпреки отчетените значими ръстове в по-малки производителки
Запасите от ябълки и круши в Европа са под миналогодишните
Свързани материали
Виж
Прогнозират поскъпването на рапицата в Украйна до 540-560 щ.д. за тон
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
58 000 тона рапица пристигна във Варна
България е сред страните с най-голям принос за спада през януари и февруари
Преработката на маслодайни култури в ЕС намаля до 3-годишно дъно
Тази нощ пристига кораб с 58 000 тона канадска рапица във Варна
Какво ви съветват агрономите от Кортева
Стресът за културите е стрес и за стопаните – и често води до прибързани решения и грешки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини