Начало » Новини » Страната
15.10.2014 г.

Горските овладяха нападението от гъсеници в боровите гори в Южна България

Ефект

Farmer.bg

Между 85 и 95 на сто от гъсениците, нападнали боровите гори в Южна България, са унищожени след проведеното през септември пръскане срещу вредителите, организирано от „Югозападното държавно предприятие – Благоевград”, съобщиха от пресцентъра на предприятието. Горите бяха нападнати от най-разпространения вредител боровата процесионка, припомниха експерти. Пръскането от въздуха се проведе в горите около Първомай, Гоце Делчев, Гърмен и държавното ловно стопанство„Дикчан” в село Сатовча.

В четирите териториални поделения в обхвата на Югозападното държавно предприятие вредителите бяха нападнали 6 хиляди декара, затова и тези зони бяха обработени авиационно с биологичен препарат за растителна защита.

След изследване на заложените пробни дървета и допълнителна проверка в третираните масиви най-висок ефект беше отчетен в ловното стопанство „Дикчан” и горското стопанство „Първомай”.

Благодарение на предприетите действия от страна на ЮЗДП не се допусна масово обезлистване на боровите насаждения и нарушаване на функциите на горските екосистеми.

Горските овладяха нападението от гъсеници в боровите гори в Южна България
12006
 

Последни материали
Виж
Спомената е частна сделка с България и нови преговори за покупка на родно зърно
Египет е закупил 180 000 тона пшеница с вероятен френски произход
На 8 юли процедурата приключва
ЕЦБ и ЕК: България е готова за еврото от януари 2026 г.
Ябълковият оцет е полезен за растенията в градината
Предстои интересна демонстрация на сортове зърнено-житни култури, отглеждани на територията на страната
Таксата за докторанти във ВУЗ е 1650 лв.
Средната годишна такса за обучение на студенти е 1050 лв.
Румъния одобри държавна помощ за дизел за рибарите
Свързани материали
Виж
Румъния одобри държавна помощ за дизел за рибарите
Климатичните промени налагат спешна мобилизация за опазване на полезащитните горски пояси в Добруджа
ИАГ
Горски пояси и прегради срещу пожари се изграждат в цялата страна
Форум
Международна конференция за бъдещето на горите се провежда в София
Становища срещу промени в две наредби
От WWF алармират за опасност от застрояване на една пета от горите
Нормативни промени
Удължават срока за намалените вноски във Фонд „Инвестиции в горите“
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини