Няма ефект от акциите срещу незаконния внос на плодове и зеленчуци в страната. Контрабандата остава, а контролните органи само вдигат пушилка с демонстративни акции.
Това е изводът на зеленчукопроизводители и овощари от провежданите през последните години мерки уж за пресичане на контрабандата с храни, от която заради ценовия дъмпинг фермерите губят, а хазната остава празна от невнесените данъци и такси.
Зеленчукопроизводителите са категорични, че епизодичните проверки на данъчни, митничари и инспектори по храните са формални, протичат ефективно само за около месец, след което нещата се връщат в старите релси и нелегалният внос на храни от Европа продължава.
„Всяко правителство, идвайки на власт, прави подобни акции, за да смени своите хора на митниците и само месец след това търговците отново вкарват стока с фалшиви фактури”, обясни Слави Трифонов, председател на съюза на градинарите.
Колегата му от асоциацията на картофопроизводителите Тодор Джиков допълни, че ако властта наистина иска да се справи с контарбандата, тя ще въведе регистър за всички земеделски производители и търговци. Само така ще се пресече системата за роене на фирми- еднодневки, създадени единствено, за да прекарат дадена стока с фалшиви фактури и да точат ДДС.
Дори последните проверки на тържището „Булгарплод” в софийския квартал „Слатина” показала колко фиктивни са кампаниите. Вместо да се прави инспекция на счетоводните документи, преди два дни инспектори от Българската агенция по безопасността на храните проверявали единствено чек листовете за хигиена на персонала, сиреч медицинските свидетелства на търговците.
„Ако искат да открият нарушителите, данъчните и здравните инспектори трябва да са на борсата между 2 и 3 часа до към 8 часа сутринта , когато търговията реално се извършва. Вместо това те идват в 9,30, защото тогава започва работното им време”, допълни и Пламен Сапунджиев от съюза на производителите на оранжерийна продукция.
Представителите на основните браншови организации са категорични, че тази контрабанда ще се премахне само ако се въведе по-ниско ДДС за храните, което ще направи контрабандата безсмислена. Второто изискване според тях е да има регистър на търговци и производители. Само по този начин сивият сектор, който в момента държи 85% от пазара на плодове е зеленчуци, ще бъде намален, категоричен е Слави Трифонов.