На 15 юни започва седмото международно преброяване на белите щъркели.То се провежда на всеки десет години в цяла Европа, като мащабната кампания у нас се координира от Българското дружество за защита на птиците, а в световен мащаб от NABU (BirdLife Германия) , съобщиха от българското дружество.
В кампанията ще се включат хиляди доброволци и експерти от цял свят. Целта е се види цялата световна популация на този емблематичен и обичан от хората вид птица.
Защо броим щъркелите?
Тъй като те са индикатор за качеството на средата, в която живеем и ние хората. Там, където има щъркели, има и повече чисти води, стари дървета и земеделие с по-малко пестициди.
Първото преброяване на белия щъркел е проведено през 1934 г. България се включва в преброяването на белия щъркел през 70-те години на миналия век.
Тона е една от най-старите схеми за мониторинг на птиците, която се организира на световно ниво от BirdLife International – мрежа от над 110 природозащитни организации в цял свят. Представител за България в BirdLife International е БДЗП.
По време на преброяването, което се проведе това и слредващото лято, ще бъдат обходени хиляди населени места и ще бъде описано всяко щъркелово гнездо – дали птиците са се завърнали от Африка и са загнездили, дали имат малки и колко са те и къде се намира гнездото – върху дърво, комин, църква или електрически стълб.
В кампанията се включват и гражданите
За първи път и обикновени хора ще могат да се включат в преброяването, като участват в „правенето на наука“ по метода „citizen science“ (гражданско участие в научни изследвания).
БДЗП приканва всички желаещи да станат част от голямата природозащитна инициатива. Тъй като щъркелът е познат и любим вид и може лесно да бъде наблюдаван и разпознат, в голямото преброяване могат да се включат деца, семейства, цели класове, еко клубове, пенсионерски клубове и др.
У нас с тази кампания за първи път ще се тества моделът на т.нар. „citizen science“. Хората, които искат да се включат в Голямото преброяване на щъркелите, трябва просто да посетят избрано от тях щъркелово гнездо (може и няколко) и след това да влязат в специалната онлайн платформа, създадена от БДЗП www.sturkel.bg и да попълнят електронен формуляр.
Електронната платформа за въвеждане на преброените гнезда ще бъде активна след 20 юни. Това, което е по-особено, е че е желателно да вземете GPS координати на преброеното от вас гнездо. Това може да бъде направено и чрез обикновен смарт телефон. Така благодарение на модерните технологии, броенето ще бъде много по-точно и ефективно.
При предишното броене, което се състоя през 2004/2005 г. бяха обходени 253 града и над 5000 села или общо 38 000 километра. Това прави кампанията, организирана от БДЗП, една от най-мащабните природозащитни кампании.
Белият щъркел е една от най-познатите и обичани птици, символ на семейството, плодородието и щастието. Според народните вярвания той е свещена птица и носи щастие и късмет на дома и селото, където гнезди. Щъркелът е единствената едра птица, която обитава основно населените места и живее редом с човека. Затова той е един от най-чувствителните индикатори за състоянието на средата, която обитаваме и ние хората. Голямото преброяване на белите щъркели през тази и следващата година ще ни даде актуална информация дали ние българите и останалите европейци, живеем в по-чиста среда от преди десет години или напротив.