Със затоплянето на времето първите области обявиха началото на пожароопасния сезон за горите, съобщиха от министерството на земеделието.
Благоевград, Бургас, Пазарджик, Пловдив, София и Ямбол вече предприемат мерки във връзка с осигуряването на пожарната безопасност, предотвратяването и гасенето на пожари в горските територии.
Според Закона за горите обявяването на сезона става по предложение на директора на съответната регионална дирекция по горите и със заповед на областния управител, който определя времетраенето.
За отделните области периодът е различен поради спецификата на съответния район, но се обхващат месеците от март до ноември.
Собствениците на гори се задължават да имат готовност за недопускане на пожари, а също и да планират и изпълняват мерки за защита на горските територии в страната.
Забранява се паленето на открит огън в близост до горите. Отстоянието трябва да бъде най-малко на 100 метра от границите на горските територии.
Посетителите и работещите в горите и в съседство с тях е задължително да спазват правилата за пожарна безопасност. Паленето на огън и изхвърлянето на горими отпадъци трябва да става само на определените за целта места.
Особено внимание трябва да се обърне на направата на нови и поддържането на стари минерализовани ивици, както и на почистването на тревните площи край железопътни линии и пътища, линейни съоръжения, земеделски земи, вилни зони, туристически хижи и др.
Всички големи комплекси от култури и насаждения е необходимо да се разделят с бариерни и лесокултурни прегради.
Представителите на туристическите дружества, организаторите на различни прояви в горските територии, както и ръководителите на сдружения на ловците и риболовците, са длъжни да инструктират участниците относно правилата за пожарна безопасност и изискванията за защита, преди всяко пребиваване в гората.
Държавните горски и ловни стопанства, регионалните дирекции по горите, както и кметовете по места, е необходимо да организират дежурства и денонощна телефонна връзка със структурите на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението” – МВР при възникване на горски пожари.
Необходимо е също осъществяване на строг контрол в земеделските територии по отношение спазването на забраната за изгарянето на стърнищата и други растителни остатъци в земеделските земи.
Лице, забелязало пожар в горските територии, незабавно трябва да предприеме действия за уведомяване на центровете за приемане на спешни повиквания към единния европейски номер 112.
По данни на Изпълнителната агенция по горите опожаряването на стърнища, ливади и пасища са сред основните причини за възникването на горските пожари.
През 2013 г. е имало 98 подобни случая, или 24 % от всички пожари. Поради човешка небрежност през миналата година са станали 110 горски пожара, или 27% от общия брой.
Регистрираните пожари през миналата година са били 408, при които са засегнати 3 314 хектара горски територии. За сравнение през 2012 година са възникнали близо два пъти повече огнени стихии – 876 бр., при които са били обхванати 12 730 хектара.