ЗКПУ „Сноп-95“ с. Господиново, обл. Силистренска, е основана през 1995 г. От самото начало там работи Живко Андреев, като от 4 години е и неин председател. Потърсихме за разговор г-н Андреев, който беше любезен да сподели дългогодишния си опит, тъй като се занимава със земеделие в продължение на 32 години.
- Г-н Андреев, каква площ обработвате и какви култури отглеждате в кооперацията?
- Основната дейност на кооперацията е производство на зърнено-житни култури – пшеница, ечемик, рапица, царевица, слънчоглед и люцерна, които отглеждаме на площ от 7500 дка. Есенниците и пролетните култури в структурата на стопанството са приблизително 50/50.
- Какви сортове пшеница сеете и какви са резултатите при тази култура през последните няколко години?
- Пшениците са само наши, български сортове – Енола, Фактор и др. Добивите от културата през последните години са стабилни – 550-600-620 кг/дка. Тази година имаме 2500 дка с пшеница, която е подхранена и в момента е в много добро състояние с по 2-3 силни братя. При ечемика също получаваме много добри резултати, като там имаме още по-добри добиви, минавали сме дори 650 кг/дка.
- Какви площи сеете с пролетни култури?
- Всяка година сеем по около 2000 дка с царевица и 1800 дка слънчоглед.
- Какви хибриди царевица сеете?
Откакто е създадена кооперацията, ние сеем хибридите на пионера в земеделието – Пионер. За нашия регион най-добре се представят царевичните хибриди от средно ранната група по ФАО 400-460. Отглеждаме P9494, PR 36V52, PR36V74. Искам специално да кажа, че това са хибриди, които се отличават с мощен старт в развитието си, бързо отдават влага при зреенето, прибираме ги при стандартна влага от 13-14% и нямаме никакви допълнителни разходи по сушене, съхраняват се отлично.
- Какви са средните ви добиви от тези хибриди и как се представят в условия на засушаване?
- При нормална по валежи година добивите ни са много добри. През последните две години прибираме около и над 1000 кг/дка зърно при 14% влага. Искам да подчертая, че и в сушави години царевичните хибриди на Пионер се представят много добре - получаваме по 650-700 кг/дка. Важното е да спазваме технологията – обработка на почвата, сеитба, торене, борба с плевелите – пръскаме почвено и вегетационно. Без да правим нещо специално, хибридите са стабилни и при неблагоприятни климатични условия.
- Ще продължите ли да отглеждате царевичните хибриди на Пионер?
- Разбира се, че ще сеем хибридите на Пионер, защото сме се убедили в тяхната пластичност и стабилност. Миналата година заложихме опит с новата продуктова линия на Пионер OptimumAQUAmax®, която надмина очакванията ни. Получихме добив от 1600 кг/дка. Тази година ще повторим тези опити, за да се убедим в качествата на тези хибриди и в бъдеще ще залагаме на тях.
- Как стоят нещата при слънчогледа? Какви хибриди отглеждате, какви са резултатите ви?
- На 60% от площите сеем слънчогледовите хибриди на Пионер, а останалите 40% с хибриди на други фирми. И тук ми се ще да споделя, че добивите ни от пионерските хибриди слънчоглед са стабилни. Миналата година получихме средно по 426 кг/дка. Стремежът ни е да получим още повече и това ще се случи, защото от две години залагаме на технологията ExpressSun™. От тази технология отглеждаме хибридите P64LE25, P64LE19, P64LE20. Те са изключително добри, защото дават стабилни добиви и най-вече решават основния ни проблем при тази култура – синята китка. Устойчиви са на всички раси на паразита в нашия регион. И не на последно място, технологията ExpressSun™ решава напълно проблема с плевелите при слънчогледа. Тези факти ни дават основание да продължаваме да сеем слънчогледовите хибриди на Пионер, защото в тях виждаме не само голям, но и доказан потенциал./fermera.bg