Дирекцията на „Природен парк Странджа” организира на 28 февруари в Бургас кръгла маса, посветена на опазването на прилепите в пещерите на парка, съобщиха от агенцията по горите.
Форумът се провежда в рамките на проект „Устойчиво управление и устройство на Природен парк „Странджа”, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие на ЕС и националния бюджет по оперативна програма „Околна среда”,
Във форума ще участват представители на Българската федерация по спелеология, регионалните дирекции по горите и по околната среда в Бургас , горските стопанства от околността, учени от БАН и др.
Поради извънредното разнообразие на местообитанията от уникални дъбови гори и пещери Странджа е известна като гореща точка на прилепното разнообразие в България и Европа.
Единадесетте вида прилепи, обитаващи пещерите, са специален акцент в европейската защита на природата. С проект "Проучване на прилепите и информиране на обществеността", осъществен в партньорство с университета в Лунебург, фондация „Алфред Тойфел”, федерация „Европарк”, Евронейчъри Немската Бундест банка.
През 2008 г. е поставено началото на системни изследвания, които имат за цел защита на прилепите в Природен парк „Странджа”.
В рамките на проекта са проведени три експедиции, в които се включват и партньори от Бургаския технически университет, Българско дружество за защита на птиците и Корпусът на мира на САЩ в България.
При една от експедициите са установени нови три вида прилепи за парк „Странджа”, с което броят на установените видове става 24. Опазването и подобряване на популациите на прилепите в ПП „Странджа” продължава и чрез проекта „Устойчиво управление и устройство на Природен парк „Странджа”.