Асоциацията на земеделеските производители участва в международен проект, който ще представи европейското законодателство за трудовите осигуровки на работещите в селското стопанство. Това съобщиха от асоциацията при представянето на проекта.
Проектът ще се изпълнява съвместно с Федерация на независимите синдикати в земеделието.
Първото заседание по проекта се проведе в София и в него участваха ръководствата на земеделски синдикати от Франция, Германия, Чехия, Словения, Македония и др., както и представители на агробизнеса.
Проектът се финансира от главна дирекция “Заетост, социални въпроси и приобщаване” към Еврокомисията и е насочен към „насърчаване на социалния диалог в сектор земеделие в новите страни –членки за развиване на секторните социални схеми като инструмент за борба с несигурните работни места, бедността и социалното изключване на работещите в земеделието
Стойността на проекта е 200 хил. евро, като грантът е около 160 хил. евро. Средствата ще се използват за провеждане на семинари и обучения.
„Участваме в този проект, защото искаме да почерпим опит от западните страни, които имат гъвкаво законодателство в областта на осигуряването на работещите в агросектора”, коментира Ивайло Тодоров, изпълнителен директор на асоциацията.
Според председателя на федерацията на синдикатите от агросектора Светла Василева „няколко милиарда лева са влезли в в земеделието под формата на субсидии от ЕС, но това не се е отразило по никакъв начин на заетостта в сектора”.
Тя изнесе статистика, според която над 730 хил. души са заети в земеделието, от които по един или двама работят млаките стопанства, наброяващи 250 хиляди. Типичното за този сектор е, че малко са хората, социално и здравно осигурени. Само 26 хил. са земеделските производители, които се осигуряват за болест и майчинство.
От синдикатите предлагат ранното пенсиониране в сектора, каквато е практиката във Франция. Това е една от причините в земеделието там да навлизат много млади фермери, каза Василева.
„Една от целите на проекта е да поставим на дневния ред на обществеността дискусията за осигуряването в земеделския сектор, да привлечем вниманието на работодателите и на държавата”, заяви Валентина Васильонова, зам. председател на федерацията.
В развитите държави от ЕС 70% от тези възможности се подкрепят от държавата, но в България все още не е останало време да говорим за това, посочиха експертите.
Осигуряването на сезонните работници, темата за работната ръка на черно, наетите и самоосигуряващите се в сектора са проблемите, които ще се разискват в следващите десет месеца от участниците.
По- високите и привлекателни пенсии са една от възможностите, с които работодателите биха могли да привлекат квалифицирана работна ръка, предложи представителят на германските земеделски синдикати Томас Хенцел. Радикално и любопитно предложение направи Дуфен, от земеделския синдикат на Чехия, че част от субсидиите трябва да отиват при наетите в земеделието, не само при работодателите.