Начало » Новини » Страната
05.02.2014 г.

За иновации в земеделието субсидиите ще покриват 100% от проектите

Оперативни групи от учени и фермери ще изпълняват рационализаторския проект

[B%]Farmer.bg[%B]

Оперативни групи от учени, фермери, консултанти или фирми ще получават субсидии за иновации, ако проектите им отговарят на критериите на европейското партньорство за иновации.

Безвъзмездната помощ ще се отпуска по новата програма за развитие на селските райони 2014 – 2020 г., която се обсъжда от администрацията и бизнеса.

Оперативните групи се създават като организации с точно определена цел за изпълнение на конкретен иновативен проект за конкретен период на действие. Важното е, че при изпълнението на тези проекти субсидиите покриват изцяло разходите.

Средствата ще се отпускат както за внедряване на научно-изследователски проект в практиката, така и за адаптиране на съществуващ продукт, практика или технология в конкретни условия, в които не са прилагани.

Примерно ако даден продукт се прилага само в една сфера, но икономическият ефект от него е голям и повече производители искат да го използват, то адаптирането му към повече отрасли от селското стопапство ще се финансира от програмата за селските райони.

Ще бъдат подпомагани още въвеждането на иновативни практики - нови сортове, адаптирани към климатичните промени, методи за намаляване на ефекта от климатичните промени върху земеделските дейности и др.

При одобрението на проектите приоритетно ще се субсидират иновации, които повишават селскостопанската производителност, увеличават обема на продукцията и водят до икономично използване на ресурсите.

Тук могат да се включат нови производствени системи с ниско потребление на ресурси, в които се дават решения за устойчивото използване на хранителните вещества (включително фосфор и азот) и пестицидите; оптимизираното използване на енергията, водата и генетичните ресурси и др.

Ако се въведе система за интегриран контрол върху вредителите, тя също ще бъде подпомагана с евросредства.

Особено важно е да се субсидират и проектите за биологичен контрол върху болестите и вредителите по растенията, за подобрено използване на препаратите за растителна защита, въвеждане на решения за намаляването на емисиите на парникови газове от животновъдството и почвите и др.

С предимство ще се подпомагат и системи, които въвеждат повторна употреба на продуктите, като например компостирането на биоотпадъците и др.

Специално място се отделят и на иновациите, които водят до запазване на биоразнообразието и до повишаването на функционалността на почвите.

В тази област ще се подпомагат иновативни решения за въвеждане на интегрирани агроекологични системи, включващи подобряването на биоразнообразието на почвите, поглъщането на въглерод, задържането на вода, стабилността и устойчивостта на екосистемите.

Друг вид решения могат да бъдат насочени към по-доброто управление на земите, включително подходящи системи за обработка на почвата и поддържане на зелената инфраструктура, както и методи за съхраняване на естествените екосистеми.

Качество и безопасност на храните също попадат в групите за приоритетно подпомагане. Субсидиите ще се дават за разработване на нови схеми за повишаване на качеството на храните и за грижа за здравето на животните.

Тук се включват също така и решения за разширяване на използването на потенциала на лечебните растения като източник на суровини, грижата за растенията и животните с природни средства, нови методи за анализ на биологичните качества на храната, подходи за интелигентно опаковане, методи за екологична преработка на храните без използване на химически подобрители.

България е богата на много лечебни растения, чието използване в земеделието би могло да се подпомага с евросредства.

Особено място се отделя и на иновативните проекти, свързани с икономичното използване на водните ресурси.

В тази област ще се подпомагат научни разработки за поддържане и засилване на доброто състояние на водите в речните басейни по отношение на качество и количество.

Друг тип решения могат да се насочат към намаляване на загубите на вода във водната инфраструктура до устойчиви нива чрез въвеждане на иновативни решения при управление на технологичните процеси, свързани с напояване и отводняване на земеделските култури и защита от наводнения на земеделските земи.

Включват се новаторски решения с цел да се осигури вода за селското стопанство, която е безопасна, налична и с достъпна цена, като същевременно се осигури достатъчно вода за околната среда.
Допустими за подпомагане ще бъдат оперативни групи от учени и заинтересованите страни за изпълнението на проектите. Юридическата форма на оперативните групи ще бъде посочена с наредбите, които агроминистерството ще разработи.

Оперативните групи трябва да бъде минимум от два субекта, които са организации от следния вид - научен институт в областта на селското стопанство, водите или храните, или висше училище, акредитирано по Закона за висшето образование, неправителствена организация в предмет на дейност в областта селското стопанство, водите или храните, земеделски стопани, малки и средни предприятия от преработвателната индустрия, консултантски организации и др.

За иновации в земеделието субсидиите ще покриват 100% от проектите
16866
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини