Земеделският институт в Стара Загора пуска на пазара за Нова година над 3 000 пуйки, отгледани според европейските норми за хуманно отношение към птиците.
Това съобщи ръководителят на отдел „Развъждане и технологии в птицевъдството” в научното звено към Селскостопанска академия доц. д-р Митко Лалев.
В Института птиците се гледат във фермата, която действа от 40 години. За разлика от останалите ферми птиците в института се отглеждат свободно в продължение на повече от шест месеца.
Хранят се само с натурално зърно без ГМО съставки, което обяснява и много по-добрите им вкусови качества от тези на вносните пуйки, обяснява доц. Лалев.
Поради свитото производство българските пуйки покриват не повече от 5% от търсенето на вътрешния пазар.
Фермата за пуйки към института в Стара Загора е единственото звено в областта на птицевъдството, в което се съхранява, поддържа и усъвършенства националният генофонд птици у нас.
В племенната ферма към настоящия момент се поддържат 15 изходни линии кокошки и 3 линии за пуйки. Генофондът при кокошките се отнася до трите стопанско-значими направления – яйценосно, бройлерно и общоползвателно.
Една част от птиците са в активна селекционна дейност, а останалата част се съхраняват в състояние на панмиксия (свободно оплождане). През изминалия петгодишен период, базирайки се на линиите от генофонда, са създадени три нови линии в яйценосното направление и три в бройлерното.
През 2013 година започна работа по проект за създаване на линии за получаване на бавнорастящи стокови пилета, подходящи за биологично производство.
Всяка година Земеделският институт произвежда и продава около 300 хиляди еднодневни пилета и 100 хиляди пуйчета. От тях една част е за директна консумация, а останалата се използва за обособяване на малки фамилни ферми, допълни още доц. Лалев.