Днес Европейският парламент одобри регламент за създаване на програмата за научни изследвания и иновации на ЕС – Хоризонт 2020 г.
Приети са и правилата за новата законодателна рамка за създаване на Европейския институт за иновации и технологии. Държавите-членки на ЕС трябва да определят кой да присъства на представянето на предложения по програмата, насрочено за 11-ти декември.
«Хоризонт 2020» е изградена върху три стълба на подпомагане. Първият включва субсидии за изследователи, които получават стипендии от Европейския съвет за научни изследвания «Мария Кюри». Вторият представлява безвъзмездна помощ за малки и средни предприятия и непряко финансиране на дружества чрез Европейската инвестиционна банка и други институции. Третият е свързан с подкрепата на научни изследвания в сферите:
- Здравеопазване, демографски промени и благосъстояние
- Продоволствена сигурност, устойчиво земеделие и горско стопанство, морски и вътрешноводни изследвания на водата, биоикономика
- Чиста и ефективна енергетика
- Екологичен транспорт
- Действия, опазващи климата, околната среда, ресурсната ефективност и суровините
- Иновативни и отразяващи общества
- Сигурни и иновативни общества
Част от бюджета на Хоризонт 2020 подпомага Европейския институт за иновации и технологии, изследователските дейности в рамките на Договора за Евратом и неядрените изследвания, проведени от Съвместния изследователски център на ЕК.
Самата програма е на стойност 80 млрд. евро за период от седем години, което е с 30% повече спрямо предишната Седма рамкова програма за научни изследвания и технологично развитие. Увеличението с почти 10 милиарда е вследствие на инфлацията, определената сума по програмата ще бъде поискана от бюджетния орган и разпределена на бенефициентите.
Бюджетът за Евратом, който се определя за период от 5 години (2014 – 2018 г.), е 1,6 млрд. евро и предвидени 770 млн. за годините 2019 – 2020.
Не може точно да се определи колко средства ще се планират за всяка една държава, защото финансирането по «Хоризонт 2020» се извършва чрез конкурентни покани и се управлява от Европейската комисия и нейните изпълнителни агенции. Решенията за средствата се вземат, след като всички проектни предложения са независимо оценени и класирани. Историческите и изследователските организации в някои страни дават по-добри резултати от други и поради тази причина фокусът попада върху тях.