Тютюнът има значителен финансов принос за бюджета на България. Това каза Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите НАТ-2010, на годишното Общо събрание на Международната асоциация на тютюнопроизводителите, предаде репортер на Агенция „Фокус”. „Въпреки сътресенията в сектора, той остава една от трите структуроопределящи експортни стоки. В експортната листа на селскостопански стоки, тютюнът и тютюневите изделия заемат водещата позиция. Браншът тютюн заедно със сегментите производство, търговия, преработка и реализация на тютюневи изделия генерира в хазната над 1,7 млрд. лева годишен приход”, обясни той.
По думите му, експорта на тютюн и обработени заместители на тютюн е с най-голям дял в общия селскостопански износ на България – 13,7% или 384 млн. USD през 2009 г., и 10,52 % или 365 млн. USD през 2010 г.
Ориенталския тютюн се реализира главно на силно взискателни пазари – САЩ, ЕС и Близкия изток. Като експортен продукт върху неговото развитие сериозно влияние оказват предизвикателствата на глобалния тютюнев пазар, промяната на субсидиране в ЕС и националната аграрна политика. Тютюнът и по-конкретно ориенталският, осигурява най-пълноценно използване на бедните, нископродуктивни почви, разположени върху наклонени терени, с плитък почвен хоризонт, които са почти непригодни за други култури. Културата заема едва 0,89% от обработваемите площи на страната, а формира 2,1 % от стойността на брутната продукция в отрасъла. Тютюнът осигурява заетост на около 50 000 човека и поминък на над 200 000, които произвеждат, манипулират,преработват тютюн. Демографската му роля се определя от съхраняване на част от населението в полупланинските и планински райони, обясни Филев.