Почти всяка година се е налагало да вземаме отношение по различни проблеми при отглеждането на есенните житни култури с оглед осигуряването на нормално развиващи се добре гарнирани посеви, опазени от вредители -болести, неприятели и плевели.
Забелязали сме, че всяка есен се отличава със специфични особености в зависимост от конкретните метеорологични условия – с валежи или засушаване, които изискват адекватни растителнозащитни решения.
Преди няколко години обърнахме внимание върху начина на сеитба на есенните житни култури – пшеница, ечемик, тритикале, ръж и напролет овес, с оглед на евентуално приложение на химичен контрол срещу появилите се вредители с
[B%]НАЗЕМНА ТЕХНИКА,[%B]
както и за пролетно подхранване на посевите с минерални торове, в т.ч. листно подхранване, мероприятия които в нашата земеделска практика се провеждат изключително с лететелна техника - самолети и вертолети.
Много отдавна в Европа почти са забранени авиообработките на земеделските култури основно поради екологични съображения и са заменени с наземна техника посредством така наречената
[B%]„РЕЛСОВА СЕИТБА„[%B]
Препоръките за внедряване на релсовата сеитба в Добричка област се приеха и прилагат успешно от отделни фирми и стопанства с прогресивни ръководители в т.ч. „Агроспектър” ООД с ръководител д-р Кръстев в гр.Каварна, фирма „ЯНГ 100” в Камен бряг с ръководител Стоян Ковачев и ЗКПУ „Сокол” в с. Соколово с председател Деньо Попов и др.
По голяма част от земеделските фирми и стопанства продължават да разчитат и прилагат авиообработките с пестициди и хербициди. Изискванията обаче по отношение на авиообработките на земеделските култури се промениха. Нашата страна като член на
[B%]ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ[%B]
в новия закон за растителна защита предвижда почти пълна забрана на третиране на земеделските посеви от въздуха с пестициди и хербициди, като ще бъдат строго регламентирани случаите, в които ще бъде разрешавано ползването на самолети и вертолети. В тази връзка адекватно решение остава при необходимост ползването на наземна техника и релсова сеитба при отглеждането на земеделските култури, основно житни, рапица зърнено бобови (леща, грах, фасул, соя) и посеви от други култури със слята повърхност.
Важно изискване при внедряването на „релсова сеитба” е съобразяването с габаритите на техниката, която ще се използва при сеитбата и прилагането на пестицидите, хербицидите и торовете, в т.ч. и листното подхранване. Пръскачките трябва да бъдат съобразени с работната ширина на редосеялките. Ако например се сее релсова сеитба на 24 м, нужно е пръскачката също да има 24 метров захват, а торачките да имат капацитет на разхвърляне 24 метра.
Сега на нашия пазар се предлагат съвременни високопроизводителни прикачни и самоходни пръскачки, които се отличават с голяма ефективност и екологична безопасност при приложението на пестициди и хербициди. За отбелязване е, че самоходните пръскачки получават по-голямо приложение. По известни са самоходните пръскачки на фирмата Jacto, самоходната пръскачка Nitro на фирмата Miller, пръскачката Ibis Mais на фирмата Mazzoty и др. По известни прикачни пръскачки са на фирмите Hardi, Jacoby и Caffini.
За да бъде бързо и успешно внедрен химичният контрол на земеделските култури срещу появилите се вредители с наземна техника, повече от наложителна ще бъде финансовата помощ от страна на МЗХ, защото закупуването на съвременна наземна техника не е по възможностите на голяма част от земеделските стопани./fermera.bg