В ход е процедурата по вписване на българското розово масло като защитено наименование и продукт със защитено географско указание в регистъра на Европейската комисия, съобщиха от министерството на земеделието.
Заявлението е подготвено и ще бъде депозирано утре от сдружението „Българско розово масло”, което обединява осем производители и търговци на традиционния български продукт.
Така България най-после ще докаже и чрез европейското законодателство, че традиционното масло е запазена марка на производителите от Казанлъшката долина.
В сдружението участват ”БУЛАТТАРС продакшан компани”,
”Еньо Бончев продакшан”, ”ИНТЕРМЕД 1”,”Салвина”, „Натюрбейс”, „Роза Етерна”,„Розариум и „Гама 2003”.
В заявлението те подробно са описали съставките на маслото, регионите за производство на суровината, времето за бране, почвено-климатичните характеристики за розовите градини и др.
Върху 20 страници са изредени и редица други особености, свързани с технологичния процес от зареждането на казаните с розов цвят до момента, в който маслото е готово да бъде изтеглено от така наречените флорентински съдове.
Посочват се и етапите за контрол, извършван на всеки етап от процеса на дестилация.
Това, което отличава българското масло от произвежданите в други съседни държави, остава местоположението на отглеждане на розата и климатът.
Според експертите Казанлъшката долина предоставя най-благоприятни условия за образуването на качествено розово масло с умерените температури (15-25°C) и високата атмосферна влажност (над 60%).
През периода на цъфтеж маслодайната роза проявява особена чувствителност към въздушната влага. Ниската влажност на въздуха не само силно намалява съдържанието на етерично масло в цвета на розата, но при високи температури причинява окапване на част от цветните пъпки на розата преди разцъфтяването им.
Всички тези изисквания на маслодайната роза към почвените и климатичните условия трябва строго да се съблюдават при избор на място за розово насаждение, се посочва в документа.
До един месец българското министерство на земеделието трябва да изчака за евентуални възражения срещу подаденото заявление.
След това документите ще бъдет внесени в Европейската комисия, където следват нови проверки и процедури. Този период продължава около година и половина, припомниха експерти.
Окончателната защита на розовото масло ще се получи с публикуването на решението на ЕК в официалното издание „Офишънъл джърнал”.