Въпреки декларациите на управляващите, че условията за кредитиране ще бъдат облекчени, преобладаващата част от бизнеса не вижда промяна в отношението на банките.
Това показва експресно допитване на търговско-промишлената палата до бизнеса, направено в края на юли, съобщиха от организацията.
Според 93% от запитаните условията при кредитирането остават все така тежки и изпълнени с бюрократични изисквания. Само 5% твърдят, че има подобрение, а 2% не са отговорили.
Предприемачите са коментирали и идеята на кабинета за вдигане на максималния осигурителен доход от 2200 лв. на 3100 лв.
Преобладаващата част от бизнеса са на мнение, че мярката е прибързана и на този етап по-скоро би довела до нарастване на сивия сектор. Близо 70% от анкетираните не са съгласни с повишаването на осигурителната тежест.
Значителна част от представителите на бизнеса за посочили, че евентуални ползи биха могли да се очакват само в дългосрочен план.
Предприемачите виждат положителна промяна единствено от съкращаването на сроковете за възстановяване на ДДС.
Близо една трета от запитаните са отчели, че данъкът им е бил върнат по-бързо. Болшинството от фирмите (64%) обаче казват обратното - че липсва възстановява в по-кратки срокове.
На въпроса какви са очакванията им от новото правителство, бизнесът настоява за предвидимост в икономически план.
Бизнесът очаква диалог с държавата и приемане и прилагане на пакет от мерки за стабилизация и подобряване на бизнес климата.
Деловите среди се нуждаят от предвидимост в икономически план, подобряване на работата на администрацията, намаляване на бюрокрацията и корупцията.
Продължават да са актуални необходимостта от облекчаване на регулаторните режими, както и за промяна на таксите, събирани от институциите, също за своевременно изплащане на задълженията към фирмите и за промени в Закона за обществени поръчки.
По отношение на мерките за намаляване на младежката безработица, базирани на субсидиране от държавата при назначаване на първи трудов договор, повече от половината от членовете на БТПП – 55% изразяват одобрение, а само 24% са на противоположната позиция.
Очакванията на бизнеса от институциите са най-вече за по-активна работа на НАП и всички контролни органи, особено Митниците, които очевидно не се справят с очакванията за осигуряване на по-висока събираемост на приходите и пресичане на нелоялната конкуренция в България.