Идеята за въвеждането на цифрови бар-кодове при маркирането на кравите идва от фермата Southfields в Самърби, Лестършир. В млечната ферма се прилага напълно нова за животновъдството технология – поставянето върху животните на QR-код.
Посетителите могат да сканират QR-код с помощта на четец или със смартфоните си и получават достъп до уеб сайт, който съдържа информация за всяка една от 100-те млечни крави в стадото. Фермерът Джейн Браун поставил QR-код на кравата Lady Shamrock. Когато с помощта на смартфон сканирате поставения код, вие имате възможност да разберете времето за доене на животното, неговата предпочитана храна и начинcj, по който трябва да се грижите за него.
Госпожица Шамрок, осемгодишна крава от породата Холщайн-Фризийска се е превърнала в подвижен уеб линк. Лестършърска крава се разхожда с баркод, отпечатан отстрани на тялото си, за да промотира британската млечна индустрия.
Баркодът е отпечатан на фризийската крава Госпожица Шамрок. Той може да бъде сканиран лесно с телефон и отвежда направо към блог, където има информация за дневния добив на мляко от въпросната крава.
„Изведнъж ни дойде тази щура идея да сложим QR-код върху някоя от нашите крави.” – казва фермерката Джейн Барнс от Сомърсби.
Млякото на Госпожица Шамрок се използва за направата на местното сирене Стилтън.
„Разхождайки се из нашата ферма хората могат да грабнат своя смартфон и веднага да получат информация за кравата, като сканират кода върху нея.” – казва госпожа Барнс.
Баркодът отвежда към сайт за млекопроизводство, където Госпожица Шамрок има свой блог, има данни за дневния добив на мляко от животното.
„Тя изглежда като пъзел - като баркод на хранителни продукти” – казва госпожа Барнс.
В кода за бърз достъп или, казано по друг начин, в QR-кода се съдържа линк, който отвежда лесно и бързо към сайт.
„Използвахме бял спрей, който не е вреден за животните, и шаблон, за да отпечатаме баркода върху кравата. Така няма да я нараним по никакъв начин.” – казва фермерката.
„В страната ни има все по-малко от нас – по-малко от 11 000 фермери, отглеждащи млекодайни животни в Англия и Уелс. В действителност хората не знаят как работим и какво правим, за да произведем млякото, което консумират”.
Госпожа Барнс и съпругът й управляват ферма със 120 крави и изпращат цялото мляко, на местния производител на сирене Стилън.
„Притесняваме се, че приемствеността във фермерския бизнес от бащи на синове не се осъществява в последно време. Броят на млекопроизводителите е намалял драстично – от 76 000 през 1960 година, до 11 000 днес.”
„Ако не се грижим за нашите млекопроизводители, скоро няма да може да видим млекодайни крави да пасат по красивите поля на английската провинция и ще бъдем зависими от вноса на мляко. ” (от в. Гласът на Фермера)