На 8 юли започва първият кръг от преговори за свободна търговия и инвестиционно партньорство между Европейския съюз (ЕС) и Съединените американски щати (САЩ).
За това се договориха лидерите на ЕС и САЩ по време на вчерашната среща на върха на Г-8, предадоха от пресцентъра на Европескайската комисия (ЕК).
Бъдещото споразумение е част от активната политика за разширяване на пазарите на държавите-членки на Евросъюза. В момента вървят подобни преговори с Япония, Канада, Индия, както и преговори за защита на инвестициите с Китай.
След успешното приключване на всички двустранни споразумения се очаква европейският Брутен вътрешен продукт (БВП) да нарасне с 2,2%, или с 275 милиарда евро.
Инициативата на споразумение за трансатлантическо сътрудничество се основава на препоръките на ЕС и САЩ за разкриване на нови работни места и за икономически растеж.
Според независимо проучване от Центъра за икономическа политика Research, London, амбициозно и всеобхватно трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции може да донесе на ЕС по икономически ползи от € 119 милиарда на година , след като споразумението се прилага изцяло. Това ще доведе средно до допълнително € 545 на разполагаемия доход на всяка година за четиричленно семейство в ЕС, сочат прогнозите.
За последните години търговията между България със САЩ се влоши, като 2011 г. износът падна до критични нива. Данните на НСИ сочат, че през 2011 г. експортът за САЩ е бил едва за 132 млн. лв. при 650 млн. лв. през 2007 г.
През миналата година има известно съживяване, като общият експорт е надхвърлил 230 млн. лв.
От селскостопанските стоки страната ни изнася основно тютюн и млечни продукти.