Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
20.07.2004 г.

Шам-фъстъкът се размножава нетрадиционно

Шам-фъстъкът е сравнително нов орехоплоден вид, подходящ за отглеждане в южните райони на страната - Петрич, гр. Сандански, Кърджали, Царево, Поморие, Пловдив, Хасково и други топли месторастения и южни открити склонове на надморска височина до 600-700 метра. Мощен храст е или дърво, с красива куполовидна корона. Светлолюбив и изключително сухоустойчив и горещоустойчив - издържа температури до 40 градуса, а ниски - до минус 25 градуса.

Вирее на варовити, леки, пропускливи до чакълести дълбоки почви, дори въху терени с изветрели скали. Плодът е малко бадемче с гладка, тънка, белезникаво-жълтеникава черупка, при качествените сортове - пукната по коремно-гръбния шев. Ядките съдържат вкусно масло, протеини, витамини, ензими и минерални вещества, ядат се в свежо състояние и печени и са голямо лакомство. Плодовете узряват в края на септември-началото на октомври.

Растенията се засаждат на разстояния най-малко 6х6 м, като на всеки 6-7 женски дървета се осигурява по едно мъжко, което да цъфти заедно с женските. Шам-фъстъкът се размножава чрез семена и вегетативно - с присаждане на будна и на спяща пъпка.Насаждение се създава по следните начини: директно засяване на рътени семена с или без последващо облагородяване; засяване на семена в торбички до поникването и пренасяни след това и засаждане на постоянно място; засаждане на присадени дръвчета. И в двата случая е необходимо да се произведат семеначетата.

Постъпва се така: подбират се здрави и зрели плодове и се почистват от месестата обвивка (чрез натискане с пръсти, без да се разпуква черупката), която съдържа много масла и смоли и пречи на покълването им. Семената се пазят на сухо и проветриво място и тогава периодът на прорастване продължава до 45 дни. За да се повиши процентът на кълняемостта, те се третират по различни начини, най-често се стратифицират, като се поставят за 45 дни във влажен пясък.

Благоприятният срок за засяване на семената е април. При директното засяване семената може също така към края на февруари да се насипят в малки торбички по 400 г, да се окачат в топло помещение при температура 20-25 градуса и да се навлажняват редовно чрез напръскване. След около 25-30 дни, в зависимост от равномерността на температурата и влажността, те покълват.

Засяват се в предварително подготвени дупки с размери 70х70х60 см. Във всяка дупка се внасят по 6-7 кг добре угнил оборски тор и 100 г суперфосфат, които се смесват с почвата и сместа се разхвърля на дъното. В чистата почва се слагат 4 прораснали семена във формата на квадрат на разстояние едно от друго 5-6 см и на дълбочина около 5 см.

Покълналите семена може да се засеят и в браздички, дълбоки 4-6 см, в редове, отстоящи един от друг 80-90 см, и вътре в реда на разстояние 2-3 см. Семената се покриват със смес от влажен торф и пясък в равни количества, а дебелината на пласта от сместа е около 3 см. Когато семената поникнат и пониците достигнат височина 4-5 см, те се прореждат на разстояние едно от друго 4-6 см.

През вегетацията грижите се свеждат до поливане, плевене, обработка на почвата, торене. Сигурен начин за производството на разсад е използването на торбички от черен полиетилен с диаметър на отвора 25 см и дълбочина 30 см. Дъната им се продупчват, за да се избегне преовлажняването. Напълват се със смес от почва, чист речен пясък и добре угнил оборски тор в съотношение 1:2:1. Горната една трета част се зарежда само с чист пясък, в който през януари се засяват 2-3 семена на дълбочина 4 см. Торбичките се оставят в топло помещение (18-25 градуса), оросяват се периодично чрез напръскване, без да се поливат. При формирането на няколко същински листа растенията се пренасят заедно с торбичките и се засаждат в изкопаната дупка на постоянно място. Непосредствено преди това дъното на всяка торбичка се прерязва, за да се освободят корените. Отгледаните на постоянно място семеначета се облагородяват с подбрани семенни форми и сортове (Ашури Ахори, Кишлинская, Бюл Бюли и други).

Присаждането на шам-фъстъка е трудно, тъй като тъканите му са богати на смола, съдържаща таниново масло, което се окислява, бързо се втвърдява и пречи на срастването на пъпката. Благоприятният срок за присаждане на спяща пъпка е август, когато буйното сокодвижение е вече попреминало. Калемите се взимат непосредствено преди присаждането и листата им се отстраняват веднага - оставя се само част от дръжките. Използват се растежни пъпки - те са малки и заострени. Окулира се, като на подложката се прави нетрадиционен Т-образен нарез, а обратен нарез - обратен Т-образен. По този начин след присаждането смолата не се задържа в разреза, а изтича надолу, като с това се осигурява плътно съприкосновение на присадената пъпка с камбиалния слой на подложката. Щитчето с пъпката е дълго около 2,5 см, изрязва се с малко дървесина и самата пъпка не трябва да е куха. Кухи (празни) пъпки не се използват. Превързва се с полиетиленова лентичка, стегнато. Превръзката се сваля след 2 месеца от присаждането. Ако се свали по-рано, кората в мястото на нареза се обръща обратно, разцепва се и се отделя от дървесината.

Шам-фъстъкът се размножава нетрадиционно
92785
 

Последни материали
Виж
Има ново изискване при подаване на документите
От 2 май ДФЗ отваря прием по училищните схеми за учебната 2025/2026 г.
НСИ
Само в 5 области от страната ражданията са повече от смъртността
Царевицата в Украйна стана по-скъпа от хлебната пшеница
Властите препоръчаха незабавно изхвърляне на закупените продукти
Франция изтегля от пазара бебешки храни на Нестле с опасен токсин
БФС
Браншовици настояват за нова стратегия в подкрепа на агросектора
Въпреки повишаването на цените за новата реколта с 10 на сто
В Египет изкупуването на пшеницата от фермерите върви мудно
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини