Тестове, проведени от европейски и български експерти, са показали, че един от най-масово продаваният хербицид глифозат не се разгражда и е открит в човешкия организъм.
Лабораторните тестове показали, че в една от десет проби на урина в България има следи от глифозат, съобщиха от природозащитната организация „За Земята”.
Резултатите показват, че 43.9% от пробите на доброволци от 18 страни в Европа съдържат следи от химикала. Всички доброволци, предоставили проби живеят в големите градове и никой не е боравил с продукти, съдържащи глифозат в периода преди тестовете. Това е първият мониторин за наличие на хербицида у хората.
Глифозатът е един от най-широко използваните хербициди по света, употребяван от земеделци и малки градинари. С него се пръскат и някои от генетично модифицираните култури, внасяни в Европа (и в България) за влагане във фуражите. Най-големият му производител е Монсанто, който го продава под търговското име “Roundup”. Въпреки неговата широка употреба, присъствието му в храните и водите е рядко проверявано от контролните органи, а доколкото знаем в България – изобщо.
„Повечето хора ще се притеснат да открият, че има хербицид в телата им и ще искат да знаят защо е там и какви ефекти има върху здравето им”, коментира Ивайло Попов „За Земята”. Според него е изненадващо, че държавните органи рядко тестват водата и храната.
Еколозите настояват да се предприемат „решителни стъпки за увеличаване на мониторинга, за да сме сигурни, че не сме изложени на риск.”
„Фактът, че хората, живеещи в градовете из Европа имат този убиец на плевели в телата им, показва, че се прекалява с употребата му. В Европа глифозатът е широко използван от земеделските производители, за да изчистят плевелите от полетата преди засаждане или преди покълването на семената.
Понякога с него се третират зърнени култури, маслодайна рапица, царевица и слънчоглед преди прибиране на реколтата, за да се изсуши тя. Глифозатът е най-използваният хербицид върху обработваемите земи във Великобритания, използван е и върху 39% от земеделските земи в Германия. Все още няма информация за използването му в България.
В момена четиринадесет глифозат-резистентни генетично модифицирани култури очакват удобрение за отглеждане в Европейския съюз. Някои изчисления показват, че ако те се разрешат, употребата на глифозат може да се увеличи до 800%.