Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) със съдействието на Международната природозащитна организация – WWF и още 10 природни парка в България отчетоха междинното изпълнение на проекта за опазване и възстановяване на 11 типа природни местообитания край реки и влажни зони в екологичната мрежа „Натура 2000”, съобщиха от агенцията по горите.
Субсидията се отпуска по програма Life + на Европейската комисия и е размер на 1,236 млн.евро. Самият проект трябва да приключи до юни 2014 г.
Изпълнението се извършва от експерти в „Семеконтролната станция” в София, „Тополово стопанство” в Пазарджик и от дирекциите на 10 природни парка „Българка”, „Витоша”, „Врачански Балкан”, „Златни пясъци”, „Персина”, „Рилски манастир”, „Русенски Лом”, „Сините камъни”, „Странджа” и „Шуменско плато”.
Досега са залесени 681 декара с фиданки от ясен, дъб, бук, клек, черна елша и др. Поради неблагоприятни климатични условия по поречието на река Дунав залесяването на още 120 декара на територията на Природен парк „Персина” е отложено за есента.
Дейностите включват още възстановяването на 13 характерни растителни вида като бяла и жълта водна лилия, рилска иглика и ревен. Изготвена е карта за всяка зона, в която са предвидени консервационните дейности.
Голяма част от фиданките са залесени на определените места. Създаден е маточник от черна топола и бяла върба в „Тополово стопанство” край Пазарджик. Започнало е и отглеждане на млади гори в Странджа по така наречения заарландски (австрийски) метод.
Специалистите са изградили и ремонтирали 33 дървени моста, положили са 211 метра дървени скари и са направили 420 метра огради. За комфорта на туристите са построени 13 нови къта за отдих и са ремонтирани 7 по 2 туристически маршрута. Поставени са 75 информационни и 142 насочващи табели.