Мандрите ще са длъжни да обявяват производството си за половин година напред. Тези инструкции са разпратени от агенцията по храните до млекопреработвателните предприятия, след като Върховният административен съд отхвърли в началото на април наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти.
[B%]Старите изисквания бяха въведени срещу нерегламентираното производство на сирене и кашкавал от растителни масла, които по магазините се продаваха като млечни продукти[%B]. Заради ниските цени палмовото сирене масово се представяше като млечно и заблуждаваше потребителите.
За да предотврати тази практика, от началото на годината държавната агенция задължи мандрите поне 6 месеца да произвеждат продукти само от мляко и ако решат да сменят суровината, да го обявяват на ветеринарите.
Бизнесът обаче оспори текстовете като дискриминационни и преди месец и половина съдът се произнесе в полза на мандрите. Мотивът беше, че заради 6-месечното ограничение мандрите не могат да изпълняват поръчки на фирми, които през това време поискат да купят имитиращи продукти.
Затова от април се върна старото положение, което дава свобода на мандрите да работят с всякаква суровина.
Юридически казусът е сложен, защото при липса на нормативна база, не е ясно на какво основание агенцията по храните ще принуждава бизнеса да обявява своето производство, посочиха фирми от бранша.
Експерти от ведомството обаче обясниха, че контролът върху пазара може да се запази. [B%]Бизнесът вече не е ограничен да произвежда каквото и да било, но е важно да декларира предварително производството си[%B], за да се знае какви количества имитиращи продукти се пускат на пазара, обясниха експерти.
От агенцията припомниха, че рестрикциите бяха въведени по предложение на животновъдите, които протестираха срещу използването на евтините растителни мазнини от мандрите. Дъмпингът срина цената на млякото, което предизвика нови фалити на фермери.