Уважаеми български депутати в Европейския парламент,
След днешното обсъждане, утре (13 март) вие ще гласувате договаряне на мандат за реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП) в Страсбург. За да се промени основно политиката на ЕС по отношението на земеделието и производството на храни в посока устойчиво развитие в следващия програмен период 2014-2020 г., ЕС трябва да настоява тази политика след 2013 г. да бъде в състояние да осигури дългосрочно устойчиво развитие на селските райони и гарантира производството на здравословни храни. Нека постигнем по-зелено и по-справедливо финансиране на селското стопанство, нека дадем приоритет на биологичното земеделие. Това трябва да бъде водещ модел за устойчиво земеделие.
Проектодокладът на Комисията по земеделие (AGRI) прави „крачка назад” в някои от вече договорените области и поставя акцент върху неясни насоки за подпомагане. Той също така не успява да гарантира висококачествена земеделска продукция и добро управление на природните ресурси, които са необходими във връзка с изменението на климата и увеличаващата се безработица в нашите селски райони.
Европейският парламент има възможност да гласува в полза на значителни промени в Общата селскостопанска политика. Това следва да доведе до екологични, социални и икономически положителни резултати.
Вие значително може да подобрите доклада на комисия AGRI, като следвате препоръките, които отдавна предлагаме в кампанията “Добра храна, добро земеделие”. (https://www.goodfoodgoodfarming.eu/)
Оставаме с надеждата, че гласуването утре ще доведе до "по-зелена и по-справедлива" ОСП.
Нека си отговорим на въпросите, зададени от 500 милиона данъкоплатци, които пълнят бюджета на ОСП:
- Ще продължават ли нашите данъци да пълнят джобовете на агробизнесът и монокултурното земеделие, или европейските субсидии на фермерите най-сетне ще се използват за финансиране на устойчиво и отговорно земеделие?;
- Ще продължи ли практиката субсидиите, предвидени в Програмата за развитие на селските райони, да отива в градовете, където живеят индустриалните земеделци и техните работници, или средствата ще стигнат по предназначението си в селата, при реалните фермери?;
- Ще продължи ли ПРСР да инвестира много пари в малко на брой големи предприемачи,
или фондовете на програмата ще бъдат насочени към създаване и модернизиране на множество малки предприятия в селските райони?;
- Ще продължи ли ОСП да насърчава и обогатява големите производители на химически препарати, торове и семена съсипващи околната среда, или ще подпомогне природосъобразното земеделие, което се грижи за здравето на хората, за околната среда, за биоразнообразието и за съхранение на традиоционните отрасли - зеленчукопроизводство, овощарство, животновъдство, пчеларство.
С вашия вот вие ще решите съдбата на българското село - дали ще го обречете на изчезване или ще го превърнете в привлекателно и доходоносно място за живеене през 2020 г.
Българска асоциация БИОПРОДУКТИ
Фондация за околна среда и земеделие