Това е една от водещите теми в аграрната преса тези дни. Европейската комисия обмисляла да ограничи употребата на розово масло и лавандула в парфюмерията и козметиката, защото някои техни съставки причинявали алергии.
Фермерите от Розовата долина от поколения знаят, че розата не е само удоволствие и аромат, а с маслото и водата от нея хората дори се лекуват. И досега никой не е чул да има пострадали от розово масло. Знаят и друго важно нещо - че розовото масло не го удрят нито войни, нито икономически кризи, нито други световни катаклизми.
Навярно интереси за милиарди - каквито без съмнение имат химически концерни, които искат да наложат своето производство и да нанесат удар върху бизнеса с био и екологично чисти натурални продукти. В областта на козметиката и парфюмерията, например, където българското розово масло има най-голямо приложение, през 2010 г. натуралните продукти имат ръст от 12-13%. И тенденцията е трайна.
Откъде тръгва цялата истерия срещу розата и лавандулата? През юни миналата година Научният комитет по безопасност на потребителите (SCCS) излиза със становище, че някои съставки на розовото и лавандуловото масло причиняват алергии. И сега се очаква решение на Еврокомисията.
Експертите в България приемат заключенията в този доклад като много сериозни. Те не се и съмняват, че стигне ли се до крайния вариант - забрана, или до по-мекия - препоръки да се намали до 0,01% участието на розово и лавандулово масло в козметичните продукти, това ще е началото на края на отглеждането на рози и лавандула в България. На България се пада 40% от световния дял в производството на розово масло, а през 2012 г. изпревари лидера Франция по производство на лавандула. Страната ни изнася над 90 процента от своето производство - най-много за Франция, за други водещи производители в Европа, както и за САЩ, Япония, Индия.
Отсега е ясно, че ако се стигне до забрана по европейска линия, тя ще удари и пазарите на България извън ЕС. Защото и в Азия, и в Северна Америка вече знаят за въпросния доклад и ще се запитат колко сериозни са заключенията на неговите автори. Това ще се отрази и на цената на продуктите - ще падне драстично.Което направо ще откаже производителите, които и сега играят хазарт всяка година, защото стойността на килограм розово масло варира в зависимост от качеството му. То пък зависи много и от природата.
Падне ли драстично цената, от мащабното приложение на розовото масло в козметичната и парфюмерийната индустрия ще останат само спомени. Единственото сигурно за бизнеса у нас ще останат поръчките от САЩ - американците купуват розово масло, което употребяват като смазочно масло за космическите апарати, защото розовият екстракт е устойчив на всякаква температура.
Това обаче ще е само бледа утеха за българските розопроизводители. Защото големият пай в този бизнес си остава в парфюмерията и козметиката. Световният бизнес там е за 25 милиарда долара и България държи своя дял в него именно заради безценните качества на розовото си масло. Или поне досега беше така. Ударят ли ни черния печат, че розовото масло причинява алергии, иди се обяснявай.
Впрочем французите, чиято парфюмерийна индустрия печели годишно по 1,5 млрд. евро, и които също ще бъдат силно ударени от подготвяния регламент, вече протестират. И дават факти - от качествените им парфюми досега никой не е бил потърпевш.
А розата освен поминък от столетия за българите е и част от националната ни съкровищница и гордост. Но тук отново не протестираме, а кротко си препечатваме информацията от сайт на сайт и дотам...
Евродепутатът Мария Габриел се зае да отстоява пред ЕК българското производство
Въпрос до Европейска комисия относно предвидените законодателни промени внесе българският евродепутат от Групата на ЕНП /ГЕРБ/ Мария Габриел.. Тя настоява ЕК да даде отговор на няколко въпроса, сред който има ли алтернативно предложение от страна на ЕК за засяване на други култури, които да бъдат използвани в парфюмерийната индустрия. Малко звучи като подготовка за края. Отговор на ЕК все още няма.
БИЛО ГРЕШЕН
ПРЕВОД
„Българските производители на розово масло, на лавандуово масло и на всякакви видове етерични масла, трябва да са абсолютно спокойни - никой няма намерение да ограничи производството на тези масла“, заяви Антония Първанова, евродепутат.
Изнесените в медиите съобщения не отговарят на истината, категорична е Първанова. Проблемът в комуникацията идва от грешно интерпретиране на научния текст. „Абсурд е да се стигне до забрана, Брюксел никога не го прави, в най-лошия случай може да спре да го подпомага, коментира Георги Ралчев, шеф на “Растениевъдство” в Министерството на земеделието.
Дали тази история е в следствие на лобистики интереси или наистина е грешка в превода предстои да разберем. Дано да е второто, защото иначе историята би била абсурдна – да забраниш розовото масло, а ГМО, всякакви изкуствени подсладители и вещества с непроизносими имена да са разрешени и одобрени като абсолютно безвредни би било една от най-големите гротески на ЕС. Ама по ни се струва да е първото.
От МЗХ съобщиха, че ще бъде подготвена официална позиция на България по темата, която до дни ще бъде представена от министър Мирослав Найденов. Ама още не е... И дали ще стане или просто ще свикнем постепенно с идеята?
От в. "Гласът на фермера"