Свежите ябълки и круши по дървото даряват радост на стопанинаь. Пред овощарите, които с всяка изминала година нарастват, предстои и най-важната дейност в градините – прибиране на отгледаната реколта. Заради хранителната си стойност и голяма издръжливост на съхранение късните ябълки и круши са едни от най-предпочитаните овощни видове за стоково производство.
[B%]Срокът на технологичната зрялост настъпи по-рано[%B]
Температурните рекорди това лято доведоха до изтегляне на срока на беритба при много от късните сортове ябълки и круши. Плодовете на повечето сортове преждевременно придобиха характерните за технологична зрялост признаци. Това налага и прибирането да започне една-две седмици преди нормалния срок за отделните сортове.
Преценка чрез тест за зрялост Преди да започне беритба трябва внимателно да се направи преглед на дръвчетата, за да се установи готовността на плодовете за зрялост. По какво на практика можем да сме сигурни, че е дошло време за беритба? Има признаци, които лесно ще ориентират производителите.
Най-важните от тях са:
- плодът да е достигнал до максималните за сорта размери;
- да е придобил характерната за сорта окраска на кожицата;
- плодовете да се отделят лесно при завъртане, заедно с цялата дръжка от носещата ги клонка;
- семената в плода след разрязване да са придобили различни нюанси (според сортовата особеност) на кафява окраска. Ако всички тези признаци са налице, беритбата трябва да започне.
Сортовете, които се берат до края на септември Благодарение на разнообразието от сортове ябълки и круши, прибирането на реколтата настъпва по различно време през цялата година. Зрелостта (била тя консумативна или беритбена) при повечето ябълки настъпва през есента, между август и октомври. До края на септември се берат ябълките Златна Пармена, Джонатан, клонове на Червена и Златна превъзходна, Канадска ренета, Флорина и др. За беритба по това време са готови и крушовите сортове Хардиева, Боскова, Харденпонтова масловки, Пекъмс Триумф и др.
След като тестът за зрялост потвърждава, че ябълките са готови за беритба, те се берат в следната последователност:
- първо се берат плодовете от периферията на короната и от долните етажи на дървото;
- откъсват се най-хубавите и здрави плодове;
- при високи дървета последни се берат плодовете, които се достигат със стълба.
[B%]Плодовете се берат с повишено внимание[%B]
Най-добре е ябълките да се берат директно в съдовете, в които ще бъдат съхранявани. С това се предотвратяват механични повреди от излишни манипулации. Не се препоръчва брането да става в чували или в съдове с голяма вместимост, за да няма нараняване на плодовете. При беритба на високи дървета със стълби плодовете не се хвърлят от високо. Те не бива да се стискат силно с пръсти, а да се обхващат с цялата длан. Последни се берат по-малко качествените плодове на дървото, които са по-дребни, по-слабо оцветени, с механични повреди от болести, червеи и други. Найдобре е тези плодове да се използват директно за преработка в сокове, нектари и др., защото при съхранение загубата ще бъде пълна.