Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
05.09.2012 г.

Контрол на плевелите в рапичните посеви през есента

Зимната маслодайна рапицата е втората по значение маслодайна култура у нас. Тя се отглежда като алтернатива на слънчогледа в сеитбообръщението. За успешното отглеждане на рапицата и получаване на богата и качествена продукция е необходимо да се спазят редица агротехнически изисквания и да се предприемат необходимите растителнозащитни мерки.

Важен фактор, който оказва влияние върху растежа, развитието и формирането на добива е заплевеляването. Ако се допусне силно заплевеляване, добивът може да намалее с над 50%, а много често плевелите могат да бъдат причина и за разораване на посевите още през есента или рано през пролетта. Рапицата най-често заплевелява с едногодишни широколистни видове - мъртва коприва, овчарска торбичка, обикновен щир, бяла куча лобода, великденче и други. От едногодишните житни плевели се срещат обикновено кощрява, просо, самосевки от пшеница и други, а от многогодишните - поветица, балур, паламида.

Агротехническите мерки имат голямо значение за поддържане на рапичните посеви чисти от плевели. Да се спазва оптимален срок за сеитба от 25 август до 15 септември; почвата да бъде много добре подготвена, защото културата е дребносеменна и изисква рохкав и мек повърхностен пласт без буци, растителни остатъци и плевели, твърдо легло за семената и добра влагозапасеност. [B%]Правилното сеитбообръщение е най-ефикасният способ за борба с болестите, плевелите и неприятелите. [%B]Препоръчително е от 4 до 6-годишно сеитбообръщение, за да се избегне натрупване на причинителите на гъбни болести и увеличаване на популациите на основните неприятели. Най-подходящи са предшествениците, които рано освобождават площите и оставят почвата добре влагозапасена и чиста от плевели- пшеница, зимен ечемик, зимен овес, детелина, люцерна, грах, фасул, картофи.
[B%]За борба с плевелите при рапицата се използват и хербициди, внесени почвено или вегетационно.[%B]
Срещу едногодишни житни и широколистни плевели може да се приложи селективният почвен хербицид Бутизан 400 СК- 400 мл/ дка. Възможно е да бъде внесен и вегетационно до 2-ри лист на плевелите, т.е има дълъг период на приложение. Друг продукт е Султан 500 СК- 300 мл/ дка. Бутизан 400 СК и Султан 500 СК се справят успешно и със самосевките от житни култури, предшественици на рапицата, с основните житни плевели в рапицата и с полски мак, лайка, лепка и други с решаващо значение за рапицата. Тези хербициди се внасят почвено след сеитбата преди поникване на културата.
Теридокс 500 СК се внася в доза 200 мл/ дка след сеитбата, преди поникване на културата и плевелите. Той контролира ефикасно едногодишни житни, в т.ч. самосевки от житни култури и важните за рапицата широколистни видове - полско подрумче, видовете щир, лайка, врабчови чревца, бръшлянолистно великденче, бяла куча лобода, черно куче грозде, тученица и други. Ако хербицидът е внесен на качествено обработена почва, сеитба и нормална влагозапасеност, той има частичен ефект и срещу дивия синап.
За постигане на максимален ефект трябва да се спазват всички изисквания при прилагане на почвените хербициди: добре обработена почва, без буци и растителни остатъци (слама) и нормална почвена влага.

[B%]Самосевките от житни култури в рапица е сериозен проблем [%B]и не бива да се подценява. Пропусната борба през есента е невъзможно да бъде компенсирана през пролетта, защото до тогава самосевките са нанесли непоправими щети, а същевременно са прераснали и контролът им е станал почти невъзможен, а вече почти и безмислен. Търсеното решение от земеделските производители в този случай е хербицид, който да бъде достатъчно безпощаден към самосевките и същевременно безопасен за културата при това на изгодна цена. За щастие такъв продукт съществува и това е добре познатият балурицид – СТРАТОС УЛТРА.
СТРАТОС УЛТРА е вегетационен, системен хербицид. Прониква бързо през напръсканата листна повърхност и достига до всички части на плевелите/самосевките и предизвиква тяхното пълно и безвъзвратно загиване. СТРАТОС УЛТРА ( в доза 100 мл/дка) е напълно селективен към културата и може да се прилага и в напреднали стадии от нейното развитие, като за отличния му ефект от значение е само фазата на плевелите.
[B%]По време на вегетацията на рапицата през есента или рано напролет може да се пръска с някои от следните вегетационни противожитни хербициди:[%B]
Фузилад форте-в доза 50-60 мл/ дка срещу едногодишни житни плевели и самосевки от житни култури до 4-ти5-ти лист без значение фенофазата на рапицата.
Ажил 100 ЕК в доза 50-80 мл/ дка в най-ранни фази от развитието на житните плевели и самосевките от житни култури.
Пантера 40 ЕК в доза 80 мл/ дка наесен и до 150 мл/ дка рано напролет за контрол на самосевките от житните култури и житните плевели внесен във фенофаза 1- и 3-ти лист на културата и 3- и 5-ти лист на плевелите. Хербицидът е високо селективен за рапицата.
При смесеното заплевеляване с едногодишни житни и широколистни видове е ефективно предпоникващото третиране в комбинация с почвени и вегетационни хербициди.
Високи и стабилни добиви от маслодайната рпица могат да се получат при правилен избор на хербициди и навреме проведени агротехнически мерки. Те гарантират успеха в борбата с плевелите.
[B%]
Още по темата, както и за новостите при растежните регулатори, осигуряващи безпрепятствено презимуване на рапицата – четете в новия бр. 9/септември 2012 г. на сп. „Практично земеделие”. Подробности за абонамент: 0888 58 54 68.[%B]

 Контрол на плевелите в рапичните посеви през есента
20607
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини