Тази информация се съдържа в отчета на Министреството на земеделието на САЩ (USDA), което отдаватежкото положение на изключително високите температури и малкото количество валежи. Подобна е и ситуацията в повечето части на царевичния пояс, водеща до повишаване на цените на храните.
Секретарят на Министерството - Том Вислак обяви, че бедствената ситуация се е разпространила на територията на 218 окръга и 12 щата в САЩ. Сушата и интензивното нагряване там са довели до огромни загуби в селското стопанство.
В списъка на пострадалите са щатите Арканзас, Джорджия, Айова, Илинойс, Индиана, Канзас, Мисисипи, Небраска, Оклахома, ЮжнаДакота, Тенеси и Уайоминг. Три четвърти от пасищата в САЩ са поразени от сушата, аналогичен проблем е обхванал и две трети от сенокоса.
USDA съобщава още, че след преглед, направен съвсем скоро, около 37% от площите със соя са оценени с оценка „лоши” или ”много лоши”, което не е наблюдавано в страната от 1988 година насам, когато положението е било подобно. Същата оценка са получили и около половината площи с царевица. Министерството прогнозира, че през следващата година цените на храните ще се увеличат приблизително с 4,5%.
“Това е истински удар по моите финанси, - казва Роберт Дики, 58-годишен фермер от Джорджия, чийто загуби са стигнали до ниво, позволяващо му да получи селскостопанските осигурителни вноски от застраховки. – Но за да оцелея през следващата година, едва ли ще мога да мина без заем”, жалва се фермерът.
Тъй като земеделските производители са потърпевши от сериозното увеличение на цените на фуражите, главоломно вдигат цените и на млякото, сиренето и другите млечни продукти. “Когато бях дете през 1950-те, беше много горещо, но суша като тази аз не помня, - казва Марвин Гелмс, 70-годишен фермер от Централен Арканзас. Той е принуден да продаде своите млечни крави поради увеличение на цените на фуража. Той има хиляда акра земя в Аркаделфия на която е засял царевица и соя. Гелмс казва, че реколтата от тези полета досега винаги му е стигала да изхранва стадото си. „Ние ще получим някаква застраховка, казва той, която ще ни помогне, но няма да е достатъчна, за да покрие всичките ни разходи”.
Икономистите обещават, че системата на федералното застраховане, която обхваща около 85% от посевните площи в страната ще помогне на фермерите да оцелеят от сериозните икономически загуби. “Днес мережата за сигурност защитава много повече производителите, отколкото в миналото, - казва заместник главният икономист на USDA Робърт Йохансон. – Въпреки това, какви точно ще бъдат последиците за всеки фермер е трудно да се каже, защото много от тях се занимават не само с растениевъдство, но и с животновъдство”.
За да се окаже помощ на фермерите, Министерството на земеделието в САЩ е взело решение за разширяване на категориите земя, на които ще се оказва помощ при суша. На фермерите е разрешено да използват за паша и фураж над 1 млн. хектара земи от природни резервати със специален режим на ползване. Министерството е обещало на застрахователните компании, че ще започне с изплащането на обезщетенията съвсем скоро, благодарение на което фермерите ще могат да направят застрахователните си вноски за 2012 г. навреме, без наказателни плащания, глоби и др./Agrow