ФАО предлага “меки” методи за справяне с доматения молец в Близкия Изток
ФАО засилва мерките за борба с доматеният молец, който значително умножи нападението в Близкия Изток. Заедно с партньори от засегнатите страни, ФАО се е насочил към “меки” програми за борба с Tuta absoluta - доматен миниращ молец, който започна да се разпространява в Средиземноморския регион, включително и в страните от Северна Африка. В момента се разработват подрегионални проекти за борба с Tuta absoluta в Египет, Иран, Ирак, Йордания, Ливан, Сирия и Йемен. При тези проекти се използват съвременни технологии, които са разрешени за употреба в средиземноморските страни.
Идеята е да се поддържат степен на увреждане на растенията на най-ниското възможно ниво, при спазване на екологичното равновесие и икономическа стабилност, за което няма да се прибягва до големи количества химически пестициди, като се отдава предпочитание на естествените врагове на насекомите и феромони капани “привлечи и убий”. Освен доматите, доматеният миниращ молец използва за храна и други представители на това семейство - картофи, чушки, патладжани и някои близки до тях в систематично отношение плевели. Но в този регион най-сериозните икономически последствия са свързани с нападението именно на доматите.
Молецът е внесен за първи път от Южна Америка в Испания през 2006 г., а по-късно се разпространява в целия Средиземноморски басейн и Близкия Изток, движейки се на Север в Швейцария, а на Юг - в Мароко и Алжир. На Изток, границата на неговото разпространение стига територията на Турция. “Доматеният миниращ молец бързо се размножава и неговият обхват се разширява, без да се интересува от никакви граници. Някои страни са успели да ограничат разпространението на популациите и да ограничат потенциала на разпространение и поражение на селскостопанските култури.
Целта на ФАО е да разпространи успешните опити за борба на Юг и Югоизток. - казва експерт от ФАО по борба с вредителите Халед Алроучди - Искаме да намалим използването на пестициди до минимум по две причини: Първо, високите дози химикали вредят на околната среда и второ, миниращият молец е известен със способността си бързо да изработва устойчивост към инсектициди.”