В края на март т.г. Центърът за развитие и комуникации - Enterprise Europe Network - България, който е част от най-голямата информационно-консултантска мрежа в Европа, събра учени и производители на земеделска продукция от България, Сърбия, Македония, Гърция и Турция. Целта на срещата бе подпомагане на средния и дребен бизнес в търсене решения за успешно производство, на базата на доклади и споделяне на опит от постигнати положителни резултати в борбата с доматеният молец Tuta absoluta.
Срещата бе и по повод на състоялия се през ноември 2011 г. Международен симпозиум под егидата на организацията по прехрана към ООН - ФАО в гр. Агадир, Мароко по проблемите за борба с трансконтинеталния вредител.
Tuta absoluta е един от най-опасните вредители по доматите в много южноамерикански страни от 1970 г. насам. Само в рамките на 2-3 години (открит за пръв път през 2009 г. върху растения от домати на открито в района на Егейско море и през 2010 г. в Югозападна Турция), неприятелят се разпространи масово в Европа и Средиземноморския регион.
Доматеният молец има много високо потенциално въздействие върху областите, в които се отглеждат домати както в защитени, така и на открити площи. Развива се и се храни с всички растителни части над земята, включително и с плодовете на доматите, патладжана, картофите и др. култури от сем. Solanaceaе, напада и фасула.
Плодовете се атакуват още при формирането им и галериите, образувани вътре в тях, по-късно могат да бъдат заразени от вторични патогени, причиняващи гниене. Галериите, които вредителят прави в стъблата, променят общото развитие на растенията.
За да се спре инвазивното настъпление на доматеният молец, спешно е необходим алтернативен подход за контрол на този вредител. Това беше и поводът за състоялата се среща на учени и производители от Балканския регион.
С докладите, представени от д-р Нузие Зеки и д-р Джевджет Зеки от Турция, д-р Павлос Скентеридис от Гърция, д-р Стойка Машева и гл. ас. В. Янкова от ИЗК „Марица” Пловдив, д-р Катя Радева и др., участниците в срещата взаимно се информираха за новите технологии и иновационни решения в борбата срещу доматения молец при отглеждането на оранжерийни култури. Споделеният опит беше изключително интересен и за присъстващите производители от Македония и Сърбия, които отскоро също са потърпевши от вредите на доматения молец./Петър Йорданов