В края на миналата година представители на научни организации, на оперативната растителна защита от българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), на отдел „Растениевъдство“ от МЗХ, фирми, предлагащи методи за борба с вредителя, както и представители на браншовите организации и производители проведоха работна среща за търсене на ефикасни решения за борба с доматения миниращ молец Tuta absoluta в България. На срещата бяха представени актуални научни изследвания за вида в страната, методи за борба както и нови продукти за растителна защита. Идеята на организаторите от Центъра за оценка на риска бе на тази среща да се обсъдят трудностите при борбата, причините за неуспехите и стратегията, която трябва да се предприеме занапред. Бяха обсъдени и дискутирани всички проблеми свързани с разпространението на вредителя в страната. Беше взето решение за изготвяне на програма за борба с доматения миниращ молец и се обсъдиха възможностите за финансиране, предвидени от МЗХ. Производители споделиха положителния си опит в борбата с вредителя и стана ясно, че успешните стратегии са свързани с интегрираната и биологичната борба. Основните принципи за успешна борба с Tuta absoluta са:
- адекватните санитарни мерки;
- използването на биологични агенти;
- масови уловки;
- прилагане на инсектициди с редуване на различни групи активни вещества.
Във връзка с това беше направено предложение за номериране на инсектицидите според групата на активното им вещество с цел по-лесен подбор за избягване развитието на резистентност. Беше споделен и положителен опит от употребата на биоинсектицида „НИМ АЗАЛ“.
Д-р Георги Чобанов и д-р Росица Димитрова от Центъра за оценка на риска представиха проблемите и затрудненията при провеждане на борбата срещу доматения молец в страната. От една страна са необходими повече продукти за растителна защита, които са с различен механизъм на действие с цел избягване развиването на резистентност. От друга страна самите производители трябва да спазват препоръките за борба. При проблеми е редно да се консултират със специалисти. За дребните производители, които отглеждат домати за собствена консумация е необходима повече информация. Самата борба срещу вредителя трябва да се води повсеместно, за да има траен ефект.
В момента в АУ Пловдив се разработва дисертационен труд върху доматения молец и се изследват характеристиките, които той проявява при нашите условия./в. Гласът на фермера