Не купувайте вина, които не са произведени във винарско предприятие или винарска изба, защото не знаете при какви условия са създадени и не знаете какво пиете. Това посъветва в интервю за Агенция „Фокус” инж. Красимир Коев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното.
„Обръщам се към всички хора – да не се изкушават да купуват от съмнителни места бутилки или наливно вино, което не е проверено. Уверявам ги, че условията, в които се произвежда това вино, не отговарят на никакви хигиенни изисквания, да не кажа по-силна дума – че са просто ужасни”, каза Коев.
Според новия Закон „вино” ще се нарича напитката, направена само от грозде, добавянето на спирт се забранява, а добавянето на захар ще става само при нужда. Запитан – от какво друго и по какъв начин се правеше вино преди, освен от грозде, Коев посочи: Много често се злоупотребяваше с така наречените ароматизирани вина, които могат да се произвеждат. „Има европейски регламент за специалните ароматизирани вина, но там изрично е упоменато какви са видовете ароматизирани вина и какво може да бъде тяхното съдържание – съдържанието на различните добавки в тях, например с подсладител и т.н. Докато сега това е ясно регламентирано и вече тези напитки, които преди се произвеждаха с вкус на еди-какво си или с аромат на еди-какво си, това просто отпада. Не може да наречеш едно вино с вкус на мавруд или с аромат на мавруд. Това, което е вътре, или е вино мавруд от сорта мавруд, или е някаква друга течност, която по никакъв начин не само, че не може да се продава, но не може и да се предлага по този начин на потребителя. Тези вратички са изчистени и е ясно регламентирано – или е мавруд, сорт, от еди-коя си реколта, от еди-коя си година, прави се обратна проверка по веригата до гроздето, което е влязло във винарското предприятие, и се вижда дали има нарушение, или няма нарушение. Други единични случаи през годините за производство на такива нерегламентирани продукти, които са именувани „вина”, е било влагането на стафиди. Абсолютно е забранено да се прави вино от стафиди на територията на Европейския съюз”, подчерта Красимир Коев.
Всички производители ще бъдат публикувани в Интернет. Абсолютно целият регистър преминава в правомощията на Изпълнителната агенция по лозата и виното.
„Мога да успокоя абсолютно всички винопроизводители, че това по никакъв начин няма да ги утежни финансово като процедура за регистрация и ще бъде абсолютно публично обявен и на интернет страницата на Изпълнителната агенция по лозата и виното, и на страницата на Министерството на земеделието и храните. Регистърът ще бъде на всички законно действащи винарски изби или винарски предприятия на територията на Република България и ще бъде абсолютно публичен”, каза Красимир Коев.